Mažeikių Kalnėnų progimnazija

STEAM praktinės–tiriamosios veiklos 5–8 klasėse 2022–2023 m. m.

2023-04-20 „Šok į tėvų klumpes“

Dalijamės akimirkomis iš ugdymo karjerai dienos „Šok į tėvų klumpes“.

2023-04-20 „Jaunasis meistrelis 2023“

Balandžio 19 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje vyko Žemaitijos regiono 5–6 kl. mokinių technologijų konkursas „Jaunasis meistrelis 2023“ (konkurso idėjos autoriai technologijų mokytojai Jadvyga Martinkienė ir Stasys Pauliukas). Konkurso dalyvius sveikino Kalnėnų progimnazijos direktorės Regina Arbatauskienė, Mažeikių r. sav. švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Violenita Juškevičiūtė. Kai konkurso dalyviai atliko užduotis, jų mokytojai skaitė pranešimus konferencijoje „Patyriminis mokymas(is) per STEAM“.
Šių metų konkurso prizininkai:
„Jaunasis meistrelis 2023“ nugalėtojai – Mykolas Kimbaras ir Emilė Bagužaitė, Telšių „Atžalyno“ progimnazija (mokytojai Jadvyga Martinkienė, Romas Enkus);
nominacija už tautiškumą – Aurelijus Lataks ir Gvidas Pundzius, Tirkšlių Vitkaus Kazimieraičio pagrindinė mokykla (mokytojas Stasys Pauliukas);
nominacija už dėmesį detalėms – Simona Orlovskaja ir Augustas Liutkus, Telšių „Atžalyno“ progimnazija (mokytojai Jadvyga Martinkienė, Romas Enkus);
nominacija už meninius sprendimus – Kamilė Sakalauskaitė ir Aurelija Sidorovaitė, Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija (mokytoja Inga Šilinskaitė);
nominacija už meninius sprendimus – Erikas Kimbaras ir Emilijus Juozapavičius, Telšių „Atžalyno“ progimnazija (mokytojai Jadvyga Martinkienė, Romas Enkus).
Sveikiname nugalėtojus, dalyvius ir jų mokytojus!

2023-04-25 STEAM VEIKLA SU DRUSKA – 4A KLASĖ

4a klasės mokiniai pasaulio pažinimo ir dailės-technologijų pamokose (mokytoja Dalia Senkuvienė) balandžio mėnesį vykdė STEAM veiklą su druska. Sužinoję druskos istoriją, jos savybes, atliko įvairius eksperimentus. Panardinę į sūrų vandenį kiaušinį, sužinojo, kad druska pakeitė vandens tankį ir kiaušinis nenuskendo. Spalvoti vandens lašeliai, užlašinti ant druskos, pakeitė jos spalvotą – vanduo susigėrė į druską. Vandeniui išgaravus, ant popieriaus liko druskos raidelės. Ketvirtokai, pasigaminę druska prisotintą tirpalą, į jį pamerkė siūlu apvyniotas vielutės formeles ir stebėjo, kaip garuojant vandeniui stiklainyje jo mažėja, druska kristalizuojasi.

2023-04-26 Žalioji palangė

Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai kovo mėnesio pradžioje pradėjo eksperimentą – norėjo išsiaiškinti, kas lemia augalų dygimą ir augimą. Vaikai patys pasirinko augalus: pupeles, žirnius, moliūgus, pomidorus, paprikas, pupas, svogūnus, krapus, kad augalai neliūdėtų – dar ir oliziuką. Augalams auginti buvo pasirinktas vienodos sąlygos: tas pats gruntas, sėklų sodinimo gylis, laistymo dažnis, bet šviesos kiekis vieniems buvo intensyvus (saulėta palangė), o kitiems – neintensyvus (nesaulėta palangė). Mokiniai kas savaitę augalus matuodavo, laistydavo, stebėjo pokyčius.
Apibendrinant rezultatus pastebėta: intensyviausias augimas buvo 3 savaitę. Skirtingų augalų rūšių augimo greitis buvo skirtingas. Augimo lyderis – svogūnas (6,14 cm per savaitę), žirnis (5,4 cm per savaitę). Lėčiausiai augo krapai ir paprikos. Neintensyvios saulės pusėje kai kurios sėklos taip ir nesudygo. Vaikus labai nustebino, kad pupelės geriau augo nesaulėtoje pusėje. Eksperimento pradžioje visiems atrodė, kad nugalėtoja bus pasakų herojė pupa, bet nuo intensyvaus augimo jos stiebas neatlaikė ir lūžo. Visgi ji auga toliau, tik lėčiau.
Vaikai suprato, kad augalams reikia nuolatinės priežiūros ir meilės, o saulės intensyvumas gali ir intensyvinti, ir skurdinti augalų augimą.

2023-05-02 „Šok į tėvų klumpes“ – 2a

Balandžio 26 d. 2a klasės (mokytoja Lina Čikeliovienė) mokiniams pasaulio pažinimo pamoka „Kuo norėčiau būti?“ vyko netradicinėje aplinkoje. Eivydės mamytė pakvietė apsilankyti šuniukų kirpykloje. Vaikai turėjo galimybę susipažinti su šios profesijos ypatumais. Šuniuko maudymas, kailio džiovinimas, kirpimas, nagučių karpymas vaikams sukėlė daug teigiamų emocijų. Antrokai susipažino su gyvūno priežiūros priemonėmis, jas išbandė. Aptarėme, kad nepakanka tik mylėti augintinį, jam reikalinga ir priežiūra. Džiaugiamės puikia pamoka ir dėkojame mamytei už bendradarbiavimą.

2023-05-02 „Šok į tėvų klumpes“ – 2b

Balandžio 19 d. 2b klasėje (mokytoja Žaneta Norvilaitė) svečiavosi atstovės iš Lietuvos probacijos tarnybos. Pareigūnės supažindino mokinius su mažai žinoma savo profesija. Vaikai turėjo galimybę susipažinti su įranga ir priemonėmis, kurias pareigūnės naudoja savo darbe, bei jas praktiškai išbandyti. Vaikams susitikimas suteikė daug teigiamų emocijų.

2023-05-02 STEAM veikla „Ko reikia, kad sėkla sudygtų?“

Balandžio 27 dieną 3c klasės (mokytoja Dalia Tamošauskienė) mokiniai atliko STEAM veiklą „Ko reikia, kad sėkla sudygtų?“. Bandydami įkvėpti pavasarinės dvasios, mokiniai į vazonėlius sodino saulėgrąžų sėklytes. Šio eksperimento tikslas – išsiaiškinti, ko reikia, kad sėklytė sudygtų, kam reikalingas drenažas, koks dirvožemis geriausiai tinka, per kiek laiko sėklytės sudygsta. Išdygusią saulėgrąžą mokiniai dovanos mamytei Mamos dienos proga. Namuose toliau tęs stebėjimo ir pokyčių fiksavimo etapą.

2023-05-03 STEAM matematika – 5d

Origamis – tai tradicinis japonų popieriaus lankstymo menas, kuris dažnai siejamas su tiksliais, matematiškai pagrįstais raštais ir dizainais. 5d klasės mokiniai matematikos (mokytoja Ilona Liutkutė-Žiaugienė) pamokoje pasitelkdami origami techniką, iš vieno popieriaus lapo, jo nekarpant ir neklijuojant, lankstė stačiakampio gretasienio formos dėžutes, jas dekoravo, atliko matavimus ir paviršiaus ploto skaičiavimus, taip pat pasidalijo įžvalgomis apie tokios dėžutės panaudojimą.
Ši veikla mokiniams padėjo ne tik suvaldyti popierių ir pritaikyti turimas žinias praktiškai, bet suteikė ir atradimo džiaugsmą.

2023-05-03 Tiriamoji veikla – 3a

Visi žinome, kad nepaklysti keliautojams miške, alpinistams kalnuose, jūroje laivams nenukrypti nuo kelio padeda kompasas. Kompasą sudaro ant ašies laisvai besisukantis magnetas. O kas yra magnetas? Kokios jo savybės? Apie tai 3a klasės (mokytoja Zita Savickienė) mokiniai sužinojo pasaulio pažinimo pamokoje. Atlikdami bandymus su magnetu išsiaiškino, kad magnetai turi skirtingus polius, kad vienodi poliai vienas kitą stumia, o priešingi – traukia. Sužinojo, kad daiktus magnetas gali pritraukti ir per atstumą. Trečiokai atliko bandymus: su magnetu ištraukė vandenyje panardintą adatą, nuo žemės pakėlė sąvaržėles. Buvo bandyta pasiekti ir rekordą. Kiek žirklių išlaikys magnetas? Mūsiškis pritraukė net septynias!

2023-05-10 STEAM VEIKLA „MAGNETO GALIA“

 3c klasės mokiniai (mokytoja Dalia Tamošauskienė) atliko STEAM veiklą „Magneto galia“. Mokiniai išsiaiškino, kad magnetai būna įvairių formų, turi šiaurinį ir pietinį polius, kurie žymimi N ir S raidėmis. Atlikdami bandymus išsiaiškino, kad skirtingi magneto poliai vienas kitą traukia, o vienodi –vienas kitą stumia. Integruotos veiklos padėjo suprasti, kaip magneto savybės pritaikytos kompase. Vaikai atliko eksperimentus su paprasčiausiais buitiniais daiktais. STEAM veikla buvo ne tik įdomi, bet ir informatyvi.

2023-05-11 Ekologinių projektų konkursas „Šiukšlė-nešiukšlė“

Sveikiname Anną Suzdalevą (5a kl.), laimėjusią II vietą 5–8 klasių mokinių respublikiniame ekologinių projektų konkurse „Šiukšlė-nešiukšlė“, vykusiame Šiaulių Ragainės progimnazijoje. Džiaugiamės Annos kūrybiškumu, kuri iš plastikinių butelių kamštelių sukūrė daugiafunkcinį krepšelį.
Dėkojame mokytojai Snieguolei Vitkevičienei už tvarumo idėjų skleidimą ir mokinių sąmoningumo ugdymą.

2023-05-12 ATRASK PITAGORO TEOREMĄ

Gegužės 12 d. 7b klasėje (mokytoja Vlada Jaroščukienė) vyko patyriminė integruota STEAM pamoka „Pitagoro teorema“. Mokiniams pamokos pradžioje nebuvo pristatyta Pitagoro teorema, tačiau jie patys turėjo ją atrasti naujai. Septintokai, kirpdami vienodus kvadratus ir iš jų klijuodami naują kvadratą, nagrinėjo Platono įrodymą, kuris privedė juos prie Pitagoro teoremos atradimo.

2023-05-12 STEAM „SVOGŪNĖLĮ AUGINU“

Jei nori būti sveikas ir stiprus, reikia valgyti daug daržovių ir vaisių. Tai žinodami 1c (mokytoja Nida Gudavičienė) ir 3a (mokytoja Zita Savickienė) klasių mokiniai nutarė patys jų užsiauginti. O ką geriausia auginti ant mokyklos palangės? Ogi svogūną! Kaip tarė, taip ir padarė... Į paruoštą indelį mokiniai pasodino ar pamerkė savo svogūnėlį ir pradėjo stebėti, kaip auga jo laiškai. Laistė, prižiūrėjo. Pastebėjo, kad ne visi svogūnai vienodai auga. Buvo tokių, kurie supuvo. Jaunieji tyrėjai aiškinosi, kodėl taip įvyko? Išanalizavo, kad tai priklauso nuo pačio augalo, kaip jis prisitaiko prie esamų sąlygų. Pirmokų ilgiausias svogūno laiškas išaugo iki 51 cm, o trečiokų – net iki 54 cm. Pastarieji savo užaugintus svogūnus nešėsi namo ir pradžiugino tėvelius, o pirmokai surengė sumuštinių su svogūnais ragavimo popietę. Visa klasė kvepėjo svogūnais. Kai kurie mokiniai pirmą kartą gyvenime ragavo svogūno laišką.
Ačiū mokytojoms už įdomią patyriminę veiklą.

2023-05-16 KAIP VEIKIA ELEKTRINIAI PRIETAISAI?

KAIP VEIKIA ELEKTRINIAI PRIETAISAI?

2a klasės mokiniai (mokytoja Lina Čikeliovienė) atliko STEAM veiklą „Kaip veikia elektriniai prietaisai?“. Mokiniai aiškinosi, kokius elektrinius prietaisus turi namuose, mato klasėje, pakartojo saugaus elgesio taisykles. Sužinojo, kokios energijos reikia, kad jie veiktų. Pamokoje svečiavosi ir elektriko darbo patirtimi dalinosi Marko tėvelis. Jis mokė vaikus naudojant plastikinį strypelį ir vilnos audeklą išgauti elektrą. Supažindino su prietaisu, kuriuo matuojamas elektros srovės stiprumas. Antrokai net jungė elektros grandines. Teigiamos emocijos lydėjo visos pamokos metu. Veiklos pabaigoje mokiniai aptarė, kad elektrinius prietaisus reikia naudoti saugiai, nes elektra yra pavojinga ir net mirtina.
Ačiū Marko tėčiui už įdomią veiklą, o mokytojai už iniciatyvą.

2023-05-30 Pažintinė išvyka į Kauną

Gegužės 18 dieną 3a (mokytoja Zita Savickienė) ir 3b (mokytoja Zina Brazienė) klasių mokiniai aplankė antrą pagal dydį Lietuvos miestą – Kauną. Išvykos trečiokai labai laukė, nes norėjo savo akimis pamatyti garsių lakūnų – S. Dariaus ir S. Girėno – lėktuvą „Lituanica“, kurio nuolaužos eksponuojamos Vytauto Didžiojo karo muziejuje, apsilankyti Zoologijos muziejuje ir pažinti gyvūnų įvairovę, dalyvauti Kauno IX forto muziejaus edukacijoje „IX forto gynybinė siena-požemiai“, pramogauti vaikų edukaciniame centre- mieste smalsiems vaikams „CurioCity“„Pažink pasaulio kultūras“.
Pažintinė išvyka trečiokams labai patiko. Jie parsivežė ne tik daug įspūdžių, bet ir įtvirtino žinias, kurias įgijo pasaulio pažinimo, lietuvių kalbos pamokose.

2023-05-30 Pamokos kitaip 3c ir 4a kl.

Gegužės 17 dieną 3c (mokytoja Dalia Tamošauskienė) ir 4a (mokytoja Dalia Senkuvienė) klasės mokiniams ugdymas vyko netradicinėje aplinkoje. Mokiniai aplankė Kauno IX fortą, Tado Ivanausko zoologijos muziejų, Vytauto Didžiojo karo muziejų, Kauno pilį. Išvykos metu mokiniai mokėsi kultūringo bendravimo, tolerancijos, susipažino su Lietuvos istorija, įgijo daug žinių apie Lietuvos krašto pilis, sužinojo, kas yra koklis, kokias gražias koklines krosnis turėjo miestiečiai. Itin įsimintina tai, kad, Kauno pilyje vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse, vaikai patys išbandė viduramžių amatininko profesiją ir iš molio nusilipdė suvenyrinį koklinės krosnies fragmentą, jį dekoravo. Įspūdžiai ir įgyta patirtis išliks ilgai.

2023-05-30 Tarptautinis renginys „Matyk, galvok ir veik“

2023-05-26 Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje dviem kalbomis (lietuvių ir anglų) vyko tarptautinis renginys „Matyk, galvok ir veik“. Jame dalyvavo Telšių Atžalyno progimnazijos atstovai ir projekto ERASMUS+ „It's not me, it's us, it's all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) partneriai, atvykę iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo. Pranešėjai skaidres buvo parengę lietuvių kalba, o kalbėjo angliškai (net ir 2-4 klasių mokiniai!).
Dalyvius mokyklos daina pasveikino jungtinis moksleivių choras, renginį vedė Goda Mockutė (8a kl.). Šio prasmingo renginio organizatorė – biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė.
Kalnėniškiai pristatė savo atliktų tyrimų išvadas:
„Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinių atvykimo į mokyklą priemonių daroma įtaka anglies dioksido kiekiui“ – Roberta Griciūtė (8c kl.); „Oro užterštumo automobilių išmetamomis medžiagomis (anglies monoksidu ir anglies dioksidu) prie mokyklos vertinimas“ – Elija Mikulskytė (8b kl.) ir Ieva Urbonaitė (6a kl.). Mokytoja Jūratė Fridrikienė.
„Nuo sėklos iki sėklos“ – Ariana Marija Tulauskaitė (2a kl.), Matas Valantanavičius (2a kl.), Luka Daugnoraitė (2c kl.), Elijus Vitkevičius (2c kl.). Mokytojos: Lina Čikeliovienė, Jūratė Lupeikienė.
Su žiedine ekonomika supažindino Vaiva Kriščiūnaitė (6b kl.).
Parodą „Žemė tik viena – saugokime ją“ pristatė Nikolė Ivinskytė (4a kl.) ir Rusnė Kavaliauskaitė (4c kl.). Mokytojos: Lina Čikeliovienė, Žaneta Narvilaitė ir Irma Lazauskaitė.
Daug dėmesio sulaukė įspūdingas modelių pasirodymas. Raudonu kilimu žengė Telšių Atžalyno progimnazijos neformalaus ugdymo būrelio – dizaino studijos nariai (darbai iš antrinių medžiagų), rankose nešdami nedidelius vabzdžių viešbučius – mūsų progimnazijos 7a ir 7b klasių mokinių darbą. Vėliau jų paskirtį ir gamybos procesą pristatė Thomas Bauer ir Urtė Pupšytė (7b kl.). Mokytojas Stasys Pauliukas.
Žiūrovus nustebino ir kitas mados projektas „Antrasis gyvenimas“ (rūbai iš senų džinsų), kurį įgyvendino mūsų progimnazijos mokiniai, lankantys ,,Mados studiją“. Abiejų mokyklų mados ir dizaino studijų vadovė – Jadvyga Martinkienė.
Kalnėnų progimnazijos direktorė Regina Arbatauskienė dėkojo renginio dalyviams ir jų mokytojams. O žiūrovai yra įpareigoti padaryti sklaidą savo klasėse.
Tikimės, kad šio tarptautinio gamtosauginio renginio idėjos pasklis ir mūsų partnerių mokyklose – Telšių Atžalyno progimnazijoje ir Kanas Louis Pasteur koledže.

2023-05-30 Ugdymas karjerai

Gegužės 23 dieną 2c klasės (mokytoja Jūratė Lupeikienė) mokiniai lankėsi Valstybinių miškų urėdijos Mažeikių regioniniame padalinyje. Susitikimo metu sužinojome, jog moderniuose medelynuose darbuotojai augina miško sodmenis, atkuria ir įveisia naujus miškų plotus, rūpinasi miškų sanitarine ir priešgaisrine apsauga. Pažintiniai takai, stovyklavietės, poilsiavietės, apžvalgos aikštelės, atokvėpio vietos taip pat yra puoselėjamos miškų urėdijos darbuotojų.

2023-06-02 Policininko profesija pradinuko akimis

Gegužės 22 d. 2a klasės mokiniai (mokytoja Lina Čikeliovienė) lankėsi Telšių apskrities Mažeikių rajono vyriausiajame policijos komisariate. Išvykos tikslas – susipažinti su policijos darbo specifika, prisiminti saugaus eismo taisykles.
Mokiniai savo akimis pamatė, kaip miesto erdvės stebimos vaizdo kameromis, apžiūrėjo laikinojo sulaikymo kameras, saugaus eismo kambaryje žiūrėjo filmukus apie saugų elgesį gatvėje, prisiminė saugaus eismo taisykles. Antrokai išsiaiškino, kokia įranga naudojama greičiui matuoti, kokią aprangą, ginklus ir kitas specialiąsias priemone (antrankius, radijo stotį ir pan.) savo darbe naudoja policininkai. Iš pareigūnų mokiniai gavo ir dovanų. Dėkodami už įdomią pažintį, antrokai padovanojo savo piešinių knygelę, kurioje pavaizdavo sunkų ir atsakingą policininko darbą. Išvyka mokiniams suteikė ne tik džiugių emocijų, bet ir naudingų žinių.

2023-06-02 „Kad tai nesikartotų“

5a kl. (vadovė Snieguolė Vitkevičienė), 5b kl. (vadovė Jūratė Fridrikienė) ir direktorės pavaduotoja ugdymui Birutė Augustanavičiūtė organizavo pažintinę mokinių išvyką į Kauną projekto „Kai tai nesikartotų“ kontekste. Jos metu mokiniai dalyvavo Kauno IX forto muziejuje vykusiose edukacijose „(Ne)vaikiškos geto istorijos“ ir „Forto žvalgai“. Jose mokiniams organizuotos patyriminės veiklos žmogaus teisių, socialinio teisingumo ir Holokausto tema. Empatiškai gilintasi į getą patekusių vaikų gyvenimą: nuolatinį maisto trūkumą, absurdiškus draudimus, emocinę jauseną, nežinios būseną, į tai, kas jaunuoliams suteikdavo viltį.

2023-06-15 Viktorina „Gamtoje be matematikos nė žingsnio!“

Birželio mėn. vyko penktų klasių mokinių matematikos viktorina „Gamtoje be matematikos nė žingsnio“.
Naudodamiesi skaitmeniniu mokymosi įrankiu „Kahoot“, viktorinoje dalyvavę penktokai bandė rasti kelius ir atsakymus į pateiktus matematinio-loginio testo užduotis-klausimus. Viktorinos dalyviai ne tik sprendė įdomias užduotis, bet ir įžvelgė matematikos ryšį su artimiausia aplinka: išsiaiškino, kokių matematinių reiškinių, figūrų yra natūralioje gamtoje, miesto architektūroje.
Viktorinoje dalyvavo 91 penktų klasių mokinys, todėl sveika konkurencija akivaizdi. Džiaugiamės 5-tų klasių mokinių viktorinos „Gamtoje be matematikos nė žingsnio“ laimėtojais: I vietą – Viktorija Šeputytė (5a kl., mokytoja Ligita Dargienė), II vieta – Gabrielė Letukytė (5b kl., mokytoja Judita Galminienė), III vieta – Adriana Milytė (5c kl., mokytoja Ginta Vaizgielienė).
Dėkojame visiems dalyviams už pasiryžimą ir dalyvavimą viktorinoje, mokytojams – už originalią iniciatyvą.

« 3 »
3905 lankytojai aplankė iš viso 4 lankytojai aplankė šiandien