Mažeikių Kalnėnų progimnazija


2022 28 spalio

“It’s not me, it’s us, it’s all about nature”

„Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“

ERASMUS+ projektas

Plačiau skaitykite projekto interneto svetainėje

2022–2023 mokslo metais progimnazijoje vykdomas ERASMUS+ ekologinis projektas „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“). Savo patirtimi ir veiklomis su mumis sutiko pasidalinti Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo bendruomenė. Jų koledžas yra Žalioji mokykla už pasiekimus ekologijos srityje (mokykla gavo E3D ženklą „Įsikūrimas darnaus vystymosi procese“).

   Jau pirmomis rugsėjo savaitėmis mūsų mokyklos mokiniai sukūrė skaitmeninius projekto logotipus ir šūkius, kurie skelbiami internete. Už kūrybiškiausią ir prasmingiausią logotipą bei šūkį gali balsuoti abiejų mokyklų mokiniai, mokytojai, tėvai. Taupant gamtos išteklius, siekiama panaudotiems daiktams suteikti antrąjį gyvenimą. Bendruomenės suneštos audiokasetės taps originaliu meno kūriniu – papuoš muzikos kabineto sieną.  Ir tai tik pradžia!

    Įdomios veiklos lauks 15 vaikų ir 4 mokytojų grupės, kuri spalio 7–16 dienomis svečiuosis Prancūzijoje, projekto partnerių mokykloje. Abiejų mokyklų mokiniai pristatys savo mokyklas, skaitys pranešimus apie aplinkos problemas ir klimato kaitą savo miestuose, šalyse; kurs skaitmeninius plakatus;  vyks anglų kalbos pamokos ir debatai aplinkosaugos klausimais. Kano miesto koledžas turi du sodus, todėl dirbdami mišriose komandose mokiniai atliks kai kurias sodininkystės veiklas, atliks skaičiavimo darbus. Mokiniai aplankys mašinų perdirbimo gamyklą, Nacionalinį gamtos istorijos muziejų, Colline aux Oiseaux parką, įkurtą buvusioje atliekų šalinimo vietoje.

    Mūsų mokyklos bendruomenė, įsitraukusi į projekto veiklas, yra pasiryžusi rinktis tvarų  gyvenimo būdą ir taip prisidėti prie globalių klimato kaitos problemų sprendimo.



ERASMUS+ komanda (15 mokinių ir 4 mokytojos) savaitę svečiavosi Prancūzijoje, projekto partnerių iš Kano miesto šeimose. Tačiau kelionė užtruko dar ilgiau, mat projektas ekologinis, todėl buvo pasirinkta mažiausiai tarši transporto priemonė – autobusas.

Kalnėniškius sužavėjo ir pats Kanas, kurio istorija siekia XI amžių, ir Louis Pasteur koledžo pastatas su erdviu vidiniu kiemu, stovintis pačiame miesto centre. Čia puikiai išnaudoti nedideli žalieji plotai, kuriuose įkurti mokinių prižiūrimi mokykliniai sodai, kuriuose įrengta vandens valymo ir drėkinimo sistema, o mažame baseinėlyje plaukioja žuvytės. Atlikę keletą bendrų veiklų, mokiniai mišriose grupėse atsakė į  viktorinos klausimus.

Plėsti žaliąsias erdves – šio miesto tikslas, tad dirbdami grupėse abiejų šalių mokiniai kūrė skaitmeninius maketus Kano miesto aikštės, kuri artimiausiu metu bus pertvarkyta į žaliąją erdvę.

Kiekvieną dieną laukė vis kitos veiklos. Koledžo mokiniai pristatė savo projektą apie transporto priemonių istoriją, o vėliau visi lankėmės Mokslo muziejuje, kur akivaizdžiai pamatėme, kaip atrodė mūsų automobilių, lėktuvų ir traukinių protėviai. Kalnėniškiai pristatė skaitmeninius plakatus apie esminius sprendimus, priimtus Darbotvarkėje 2030 ir COP26, po to mišriose grupėse buvo diskutuojama, kokios problemos pačios svarbiausios ir ką reikia daryti, kad jos būtų išspręstos.

Akivaizdu, kad šio miesto šeimininkams ekologija tikrai rūpi. Lankėmės sąvartyno vietoje įsikūrusiame puikiame parke, o elektroninių prietaisų perdirbimo gamykloje įsitikinome, kiek reikia darbo jėgos ir energetinių resursų, kad sugedusių prietaisų detalės būtų perdirbtos ir taptų nauju daiktu.

Kelionės pabaigoje aplankėme daugelio svajonių miestą Paryžių. Tik liūdnoka, kad jame atsisveikinome su savo naujaisiais draugais – mokiniais ir mokytojais iš Louis Pasteur koledžo. Nekantriai laukiame pavasario, kai juos sutiksime Mažeikiuose.



Svečiai iš Prancūzijos stebėjo įvairių dalykų pamokas. Integruotos anglų kalbos ir biologijos pamokos metu mokiniai analizavo įvairias medžiagų būsenas (mokytojos: Daiva Valantė ir Jūratė Fridrikienė), pradinukai anglų kalbos pamokoje atliko užduotis apie rūšiavimą, taikydami ‘be going to’ sakiniuose (mokytoja Edita Piilberg), IT pamokoje Scratch programavimo kalbos aplinkoje kūrė žaidimą ir veikėjų programas, kurios padėjo išmokti tinkamai rūšiuoti pakuotes (mokytoja Danutė Prokopčukienė). Svečiai dalyvavo dizaino dirbtuvėje, kuriai vadovavo technologijų mokytoja Jadvyga Martinkienė (svečiams talkino jos mokiniai). Dalyviai pagamino iš naudoto kartono likučių originalius nuotraukų rėmelius. Tokiu būdu išmoko, kaip galima prikelti antram gyvenimui panaudotus daiktus ir medžiagas.

LESSONS



Kovo 31 dieną ZOOM platformoje vyko tarptautinis gerosios patirties sklaidos renginys respublikos ir užsienio šalių koordinatoriams ir įvairių dalykų pedagogams „International Experiences Implementing Erasmus+ Programme’s Projects“.

Šio renginio organizatorė – Kalnėnų progimnazijoje vykdomų Erasmus+ projektų koordinatorė anglų kalbos mokytoja Olga Pileckienė. Gerąja tarptautinių projektų vykdymo patirtimi dalijosi Gabijos gimnazijos ir „Ventos“ progimnazijos anglų kalbos mokytojos Renata Valantinienė ir Lina Čepauskienė. Gabijos gimnazijoje vykdomų projektų koordinatorė Renata Valantinienė papasakojo apie projektą „esafer generation Z“ („e-saugesnė Z karta“ Erasmus+, KA122). Šio projekto tikslas lavinti skaitmeninį raštingumą ir stiprinti elektroninių patyčių prevenciją. „Ventos“ progimnazijos Erasmus+ įvairių projektų koordinatorė Lina Čepauskienė pasidalino metodine medžiaga, kuri buvo sukurta projektų vykdymo metu, pasakojo apie iššūkius, kuriuos tenka patirti vykdant 4 projektus vienu metu.

Mūsų vykdomo dvišalio projekto Erasmus+, KA122 „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) partneriai – mokytojai ir mokiniai iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo – papasakojo apie bendrai vykdytas veiklas mūsų vizito metu.

Kaip Erasmus+ veiklos keičia mūsų progimnazijos gyvenimą pasakojo būrys veiklių mokinių – projekto dalyvių: Ieva Urbonaitė, Eimantas Jucius, Gabrielius Narkus, Ignas Jagminas, Kotryna Antanavičiūtė, Aronas Velikonis, Eneida Sidabraitė, Gabija Vainauskė.

Į pokalbį įsijungė projektų koordinatoriai ir vykdytojai iš mokyklos Gemeinschaftsschule am Sonnenfeld, iš Vokietijos miesto Sachsenheim. O mokytoja iš Metaplast S.R.L., Titu, Dambovita iš Rumunijos dar neturi tarptautinių projektų organizavimo patirties, tačiau žada organizuoti savo mokyklos dalyvavimą Erasmus+ programoje, todėl atidžiai klausėsi patyrusių projektų koordinatorių pranešimų.

Tarptautinis gerosios patirties sklaidos renginys pavyko – buvo įdomu sužinoti, kokias temas pasirenka kiti Erasmus+ projektų organizatoriai, kokias veiklas vykdo dalyviai, kokią apčiuopiamą ar sunkiai išmatuojamą naudą jie gauna.



Paroda Žemės dienai



Žalioji palangė



Tvarus gyvenimo būdas



Magnetofono kasečių sienelė



Antrasis senų daiktų gyvenimas



Projekto tinklalaidė



STEAM projektas „Nuo sėklos iki sėklos“



1–8 klasių GMP lyderių popietė



861 lankytojai aplankė iš viso 1 lankytojai aplankė šiandien