Mažeikių Kalnėnų progimnazija
Šiame skyrelyje skelbiama informacija apie sveikatą, bei mokykloje vykstančią sveikatinimo veiklą.
Kabineto numeris – 110
Sveikatą stiprinančių mokyklų fiesta
Balandžio 26 d. Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pakvietė Mažeikių rajono ugdymo įstaigų komandas į tradicinį rajoninį renginį „Sveikatą stiprinančių mokyklų Fiesta“, skirtą Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos 30-mečiui paminėti.
Šio renginio tikslas – parodyti Mažeikių rajono ugdymo įstaigų bendruomenėms, kad sveikatos stiprinimas yra neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalis ir jau 30 metų skleidžiama sveikatą stiprinančių mokyklų idėja keičia ir gali veikti ne tik mokinių, bet ir visos mokyklos bendruomenės sveikatą.
Šventėje moksleivių komandos dalyvavo įvairiose veiklose, kurių metu komandos dalyviai galėjo lavinti, prisiminti fizinį aktyvumą, reakciją, higienos įgūdžius, emocijų valdymą, žaisti protą lavinančius žaidimus, patirti kūno koordinacijos pokyčius, panaudojant žalingų įpročių prevencijos priemones. Kalnėnų progimnazijai fiestoje atstovavo 7-tų ir 4-tų klasių komandos.
Visa visuomenės sveikatos biuro, sveikatos priežiūros specialistų, vykdančių sveikatos priežiūros komanda dėkoja bendruomenėms už smagų laiką ir linki visiems nepamiršti savo sveikatos ir rūpintis ja!!!
Kalnėnų progimnazija dėkoja visuomenės sveikatos specialistei Laurai Varapnickienei, kuri savo idėjomis ir veikla praturtina progimnazijos gyvenimą.
Pamokos apie sveikatai palankią mitybą
Kovo mėn. progimnazijoje vyko pamokos apie sveikatai palankią mitybą. Pamokose dalyvavo 1-2 klasių mokiniai. Užsiėmimų metu vaikai su sveikatos priežiūros specialiste Laura aptarė maisto pasirinkimo piramidę, aiškinosi kuo vanduo svarbus žmogaus organizmui. Naudojant edukacines priemones, kalbėjosi apie sveikatai palankių produktų pasirinkimą, susipažino su rakto skylutės simboliu.
SVEIKATOS RAŠTINGUMAS
Sausio 10–24 d. progimnazijos 6–8 kl. mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės Lauros Varapnickienės organizuotose pamokose apie tinkamą antibiotikų vartojimą bei antimikrobinių medžiagų atsparumą. Pamokų tikslas – ugdyti mokinių sveikos gyvensenos įpročius, didinti supratimą apie mikroorganizmų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms, skatinti sveikatos raštingumą.
2022-10-28 Pamokėlės ir praktiniai užsiėmimai pirmokams „Sveiki dantukai“
Projektas „Sveikatą stiprinanti mokykla“
2022 m. Pasaulinė Sveikatos diena
Pamoka apie antimikrobinį atsparumą
Žalingi įpročiai
Balandžio 20–29 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 8 klasių mokiniai dalyvavo pamokoje „Žalingi įpročiai“, kurios metu plačiai diskutavo apie psichoaktyviąsias medžiagas ir jų vartojimo pasekmes. Kalbėjo apie fizines ir psichines priklausomybes, nagrinėjo, kokios tiesos ir kokie mitai sklando žiniasklaidoje ir visuomenėje apie psichoaktyviąsias medžiagas. Nesaikingas tabako, alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimas kelia didelį susirūpinimą daugelyje šalių. Psichoaktyvių medžiagų vartojimas tarp jaunimo reikalauja specialaus visuomenės dėmesio ir skatina imtis tokių priemonių, kurios būtų skirtos mažinti jaunimo neigiamą bei pavojingą elgesį.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Laura Varapnickienė
Tarptautinė Triukšmo suvokimo diena
Kasmet paskutinį balandžio trečiadienį yra minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai ir atkreipti visuomenės dėmesį į visiems aktualią triukšmo problemą, skatinti tylesnių namų ir ugdymo įstaigų bei tylesnės poilsio aplinkos sukūrimą. Šią dieną Kalnėnų progimnazijos 4 klasių mokiniai dalyvavo pamokoje „Tylos stebuklinga versmė“, kurios metu diskutavo apie triukšmo šaltinius, jų sukeliamus padarinius sveikatai. Kalbėjo, kaip galima sumažinti ar išvengti triukšmo, matavo triukšmo lygį klasėje bei dalyvavo piešinių konkurse TRIUKŠMUI NE!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Laura Varapnickienė
Vaikystė ir paauglystė – laikotarpis, kai formuojasi sveikos gyvensenos bei mitybos įpročiai ir išmokstama gyventi sveikai. Būtent šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad vaikai ne tik gautų teisingą informaciją apie sveiką mitybą ir jos reikšmę organizmui, bet ir išmoktų tinkamai pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus. Dar vaikystėje susiformavę sveikos mitybos įpročiai padeda išvengti daugelio sveikatos problemų, tokių kaip nutukimas, cukrinis diabetes. Balandžio 13 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 5 klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėje pamokoje „Sveikatai palanki mityba”, kurios metu sužinojo apie sveikatai palankius produktus, rakto skylutės simbolio reikšmę ir fizinio aktyvumo naudą organizmui.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Laura Varapnickienė
Maisto piramidės lygmenys
Maisto piramidė – paprastas būdas parodyti, koks turėtų būti mūsų racionas, porcijų dydis ir proporcijos, tai ir yra subalansuota, sveika mityba, kuri pabrėžia maisto produktų įvairovę, maistinių medžiagų, vitaminų, mineralų kiekį. Vasario 22–25 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 4 kl. mokiniai nuosekliai aiškinosi maisto piramidės lygmenis ir kartu su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Laura Varapnickiene išbandė savo jėgas atsakinėdami į klausimus Kahoot žaidime.
Bakterijos ir sukeliamos infekcijos
Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms yra viena iš dešimties didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių žmonijai, kurias įvardijo Pasaulio sveikatos organizacija. 2021m. Vasario 22–25 d. kartu su 5–6 klasių Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokiniais diskutavome apie bakterijas ir jų sukeliamas infekcijas. Kalbėjome apie antimikrobinį atsparumą ir kaip tinkamai vartoti vaistus. Aptarėme sveikos gyvensenos principų svarbą (sveikatai palanki mityba, fizinis aktyvumas, darbo-poilsio režimas), kurie padeda išlikti sveikiems.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Laura Varapnickienė
„Judėk ir būsi sveikas“
2021 m vasario 9–11 d. visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Laura Varapickienė pakvietė Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 1 klasių mokinius į nuotolinę pamoką „Judėk ir būsi sveikas“. Pamokoje aptarė kas yra fizinis aktyvumas, kalbėjo apie fizinio aktyvumo piramidę ir kokių pasyvių veiklų reikėtų vengti. Po diskusijos visi kartu mokėsi teisingai atlikti mankštos pratimus, kurie padeda išsaugoti taisyklingą laikyseną.
Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė
Lapkričio 16–22 d. skelbiama Europos supratimo apie antibiotikus savaitė, kurios šūkis – „Antibiotikai: vartok atsakingai“. Pažymint Europos supratimo apie antibiotikus dieną (lapkričio 18 d.), siekiama prisidėti prie didėjančio visuomenės supratimo apie atsparumą antibiotikams bei skatinti tinkamai juos vartoti. Pasak specialistų, teisingas antibiotikų vartojimas turi padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išlaikyti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms. Atkreipiant dėmesį į problemos aktualumą, paruoštas informacinis stendas progimnazijos mokiniams ir bendruomenei.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Laura Varapnickienė
2020 m. tema –„Judumas – be jokios taršos“ atspindi ambicingą tikslą, kad iki 2050 m. žemynas neišskirtų anglies dioksido. Šia tema taip pat siekiama pabrėžti neteršiančio transporto prieinamumą ir skatinti kurti visus įtraukiančią sistemą. Rugsėjo 16-22 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje organizuota Europos judrioji savaitė. Kasmet organizuojama Judumo savaitė suteikia progą paraginti mokinius keisti savo įpročius: judėti darniai, gerinti fizinę ir socialinę sveikatą, didinti savivertę ir pozityvų mąstymą. ,,Optimizmas – ne tik sveikatos požymis, bet dar ir veiksmingiausia priemonė, sauganti nuo ligų“. S. Smailsas
Sporto diena
2020 metų rugsėjo 25 dieną Kalnėnų progimnazijoje vyko Solidarumo–sporto diena, kurioje dalyvavo visi 5–8 klasių mokiniai. Sporto dienos tikslas – organizuoti Solidarumo bėgimą ir fizinę veiklą, kuri apima judėjimo ir pažinimo sritis, ugdyti judesių kultūrą, savarankiškumą, kūrybiškumą, iniciatyvumą, pilietiškumą, skatinti moksleivių ir mokytojų fizinį aktyvumą ir gerinti jų sveikatą. Visą saulėtą dieną mokiniai su mokytojais aktyviai ir turiningai leido laiką Mažeikių miesto ir rajono apylinkėse, organizavo ir vykdė įvairias sportines veiklas, gilino žinias apie sveiką ir aktyvią gyvenseną.
Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje 2020 m. vasario 10–13 dienomis visuomenės sveikatos specialistė Džiuginta Valnickienė vedė fizinio aktyvumo pamokėlę „Judėk ir būsi sveikas“ 2 klasių mokiniams. Užsiėmimo tikslas – siekti, kad mokiniai susidomėtų ir įsitrauktų į ilgalaikę fizinio aktyvumo veiklą. Antrokai džiaugėsi, kad gerina fizinį aktyvumą, greitumą, ištvermę, lankstumą, pusiausvyrą ir emocinę savijautą.
Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje 2020 m. sausio 22 dieną pamokėlę „Augu ir keičiuosi“ 4a klasės mergaitėms vedė visuomenės sveikatos specialistė Džiuginta Valnickienė. Pamokėlės tikslas – padėti mokinėms suvokti fizinius ir emocinius pasikeitimus lytinio brendimo laikotarpiu ir jam pasiruošti, įsisavinti tinkamus higienos įpročius, priimti permainas, sumažinti su brendimo laikotarpiu susijusį stresą ir stiprinti pasitikėjimą savimi.
Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje sausio 8–17, 13–19 dienomis visuomenės sveikatos specialistė Džiuginta Valnickienė vedė sveikatos pamokėles „Švarios rankytės“ 2–3 klasių mokiniams. Kalbėta apie gripo simptomus, profilaktiką, gydymą. Atšalus orams, pučiant šaltiems ir drėgniems vėjams vis dažniau pradedama sirgti įvairiomis peršalimo ligomis. Jų simptomai panašūs, todėl dažnai nekreipiama dėmesio ir tikimasi, kad negalavimas greitai praeis. Mokiniams buvo priminta, kad negalima ignoruoti aukštos temperatūros, silpnumo, galvos ir raumenų skausmo, sauso kosulio, dingusio apetito ar pykinimo. Tai gali būti gripo požymiai, kurie negydomi sukelia įvairias komplikacijas: plaučių uždegimą, smegenų ar širdies nepakankamumą. Jei temperatūra nekrinta, būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Norėdami nesusirgti, turime kuo daugiau būti gryname ore, dažnai plauti rankas, gerti karštas liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų ar čiobrelių arbatas, vitamino C, valgyti svogūną ir česnaką.
Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje sausio 8–17, 13–19 dienomis visuomenės sveikatos specialistė Džiuginta Valnickienė vedė sveikatos pamokėles „Švarios rankytės“ 2–3 klasių mokiniams. Kalbėta apie gripo simptomus, profilaktiką, gydymą. Atšalus orams, pučiant šaltiems ir drėgniems vėjams vis dažniau pradedama sirgti įvairiomis peršalimo ligomis. Jų simptomai panašūs, todėl dažnai nekreipiama dėmesio ir tikimasi, kad negalavimas greitai praeis. Mokiniams buvo priminta, kad negalima ignoruoti aukštos temperatūros, silpnumo, galvos ir raumenų skausmo, sauso kosulio, dingusio apetito ar pykinimo. Tai gali būti gripo požymiai, kurie negydomi sukelia įvairias komplikacijas: plaučių uždegimą, smegenų ar širdies nepakankamumą. Jei temperatūra nekrinta, būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Norėdami nesusirgti, turime kuo daugiau būti gryname ore, dažnai plauti rankas, gerti karštas liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų ar čiobrelių arbatas, vitamino C, valgyti svogūną ir česnaką.
Birželio 5 dieną Priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos patalpose ir atvirose erdvėse vyko varžybos „Aš galiu – moku padėti“. Jos skirtos ugdyti mokyklinio amžiaus vaikų gebėjimus suteikti pirmąją pagalbą žmonėms, atsidūrusiems įvairiose sveikatai ir gyvybei pavojingose situacijose. Varžybose dalyvavo 8-ų klasių moksleiviai, susiskirstę į komandas. Jų nariai turėjo savarankiškai atlikti užduotis, susijusias su nelaimingais atsitikimais: atlikti išorinį širdies masažą, dirbtinį kvėpavimą, tinkamą nukentėjusiojo paguldymą ir transportavimą.
Be to, moksleiviai apžiūrėjo priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos patalpas, įrangą, stebėjo, kaip profesionaliai darbuotojai iš sumaitoto automobilio laisvino sužeistąjį, kaip pjaustė automobilį ir atliko kitus svarbius gelbėjimo veiksmus.
Visos moksleivių komandos, dalyvavusios varžybose, buvo apdovanotos padėkos raštais.
Gebėti suteikti reikalingą pagalbą yra pagirtinas kiekvieno žmogaus bruožas.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Džiuginta Valnickienė