Mažeikių Kalnėnų progimnazija

GMP programa

Gamtosauginių mokyklų programa


GMP planas 2023–2024 m.m.


GMP projektas „Prikelk knygą antram gyvenimui“

Nuo mažens žmogus draugauja su knyga. Perskaito ją ir palieka lentynoje ilgiems metams.  3a (mokytoja Lina Čikeliovienė) ir 3b (mokytoja Žaneta Norvilaitė) klasių mokiniai nusprendė tokių knygų paieškoti savo namuose ir jas panaudoti kuriant kalėdines dovanėles  tėveliams ir mokyklos darbuotojams. 3a klasės mokinio Naglio mamytė pasirūpino tais mokiniais, kurie tokių knygelių neturėjo. Dėkojame mamytei už atneštas knygeles.

Visą savaitę mokiniai kruopščiai lankstė storų knygų lapus, puošė juos snaigėmis, karoliukais. Taip gimė gražūs Kalėdų angelai. Suorganizuotoje parodėlėje jais pasidžiaugti galėjo ir visa Kalnėnų bendruomenė. Projektas net pusšimtį knygų prikėlė antram gyvenimui!



Klimato kaitos diena

Sveikiname  visą Kalnėnų progimnazijos bendruomenę! Spalio 11 dieną įteikta 17-oji Žalioji vėliava, pelnytas Tarptautinis Gamtosauginių mokyklų programos įvertinimas. Dėkojame visiems bendruomenės nariams, aktyviai dalyvavusiems programos įgyvendinime. Tikimės, kad ir šiais metais būsime aktyvūs, kūrybingi gamtosaugos klausimais.


17-oji Žalioji vėliava

Sveikiname  visą Kalnėnų progimnazijos bendruomenę! Spalio 11 dieną įteikta 17-oji Žalioji vėliava, pelnytas Tarptautinis Gamtosauginių mokyklų programos įvertinimas. Dėkojame visiems bendruomenės nariams, aktyviai dalyvavusiems programos įgyvendinime. Tikimės, kad ir šiais metais būsime aktyvūs, kūrybingi gamtosaugos klausimais.


Spalio 14-oji – Tarptautinė elektronikos atliekų diena

Šią dieną mūsų mokykloje paminėjome  stebėdami nuotolinį aplinkosauginį seminarą-diskusiją. Jos tema – elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymas, priėmimo vietos, šių atliekų atskiro surinkimo būtinybė, žalingas poveikis aplinkai bei žmonių sveikatai.  Atkreipti dėmesį į problemos svarbą kvietė Gamintojų ir Importuotojų Asociacija ir VšĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos aplinkos apsaugos specialistė Edita Širvinskienė. Organizatoriai pateikė daug įdomių faktų apie tai,  kiek elektronikos atliekų yra sukaupta. Dėkojo už dalyvavimą ir ragino toliau dalyvauti projekte „Mes rūšiuojame“. Šios dienos šūkis – „Galima viską perdirbti, kas turi bateriją, kištuką arba laidą!“. Organizatoriai pakvietė mokinius dalyvauti piešinių konkurse „Tvari ateities elektronika“ ir  sukonstruoti,  nufotografuoti konkursui tema „Savo elektronikos dėžutę turiu, baterijų ir elektronikos atliekas renku!“.  Darbų lauks iki kovo 15d. el. adresu  edita@gia.lt  Džiaugiamės seminaro medžiaga, todėl dalinamės su visa mokyklos bendruomene: https://we.tl/t-DY2JBQutGc


PASAULINĖ GYVŪNŲ GLOBOS DIENA

Spalio 4 dieną minima Pasaulinė gyvūnų globos diena. Kalnėnų progimnazijoje šia proga organizuotos įvairios veiklos.

I aukšto  fojė visi galėjo pasidžiaugti vaikų piešinių paroda (mokytoja Vaida Nagytė). Jaunieji gamtininkai atliko projektinį darbą „Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinių, auginančių augintinius, skaičius“ (Ridas Valinčius, 8b klasė). Paaiškėjo, kad iš viso augintinius turi  615 mokinių –  74%. Populiariausi gyvūnai – šuniukai (416 mokinių) ir kačiukai (342 mokiniai).  Dar vaikai augina žuveles – 113,  graužikus – 110, gyvalazdes – 50, papūgas – 19, vėžlius – 12, driežus – 7, sraiges – 4, gyvates – 2, tarantulas – 2 . Gyvūnų neturi 217 vaikų. Iš viso auginama 11 gyvūnų rūšių. Yra mokykloje tokių atsakingų vaikų, kurie globoja net 4 augintinius.

Bendruomenė galėjo pasidžiaugti nuotraukų paroda antrame aukšte „Mano augintinis “.  . Dalyvavome Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamento organizuotame renginyje prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios, skirtame gyvūnų globėjo dienai. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie akcijos  „Beglobiams gyvūnams“. Surinkome 200 eurų 26 centus Mažeikių gyvūnų globos draugijai ir renginio metu šias lėšas padovanojome. Augintiniai ir jų šeimininkai sulaukė palaiminimo.

Dėkojame visiems bendruomenės nariams už aktyvų dalyvavimą ir linkime sėkmės auginant ir prižiūrint savo augintinius.

Pateiktis>


PROJEKTINĖ VEIKLA

Gegužės pabaigoje pradinių klasių mokiniai sugužėjo į aktų salę, kurioje vyko projektų „Nuo sėklos iki sėklos“, „Žemė tik viena – saugokime ją“ pristatymas.

2a ir 2c klasių mokiniai (mokytojos Lina Čikeliovienė ir Jūratė Lupeikienė) pasidalino patirtimi apie tai, kaip pasodinti ir prižiūrėti tulpę, kad pavasarį jus sukrautų žiedus. Antrokų tulpių žiedai pradžiugino Mažeikių ligoninės ir Mažeikių rajono savivaldybės darbuotojus.

2a, 2b kl. projektas „Žemė tik viena – saugokime ją“ (mokytojos Lina Čikeliovienė, Žaneta Norvilaitė ir mokytojos padėjėja Irma Lazauskaitė) priminė, kad gamtos išsaugojimu reikia rūpintis kiekvieną dieną, kad buitinių atliekų rūšiavimas yra labai svarbus. Mokomieji filmukai supažindino pradinukus su žiediniu atliekų tvarkymu.

Vykdydami projekto veiklas įrodėme, kad iš seno rūbo galima pasisiūti praktišką daiktą. 1–4 kl. mokiniai su tėveliais siuvo birių maisto produktų maišelius panaudodami nebedėvimus rūbus.

Projektinė patyriminė veikla buvo vertinga mokinių kompetencijų ugdymui ir gamtosauginių nuostatų diegimui.


VEIKSMO DIENŲ AKIMIRKOS

Dalijamės akimirkomis iš Veiksmo dienų, skirtų Kalnėnų progimnazijos bendruomenės gamtos apsaugos nuostatų stiprinimui.


PATYRIMINIS MOKYMASIS

7a ir 7b klasės mokiniai technologijų (mokytojas Stasys Pauliukas) pamokose pagal savo sumanytus projektus pagamino mažuosius vabzdžių viešbučius. Mokiniai turėjo tikslą – ištirti, kokio tipo namelyje vabzdžių populiacija mūsų mokyklos aplinkoje geriausiai vystysis. Tam pasirinktos įvairios namelių formos, spręstos inžinerinės problemos, analizuota, kokiomis medžiagomis (šienu, spygliuočių medžių kankorėžiais, samanomis, šakelėmis, giliukais) geriausia užpildyti namelius, kad vabaliukai jaustųsi juose komfortiškai. Mažieji vabzdžių viešbučiai progimnazijos teritorijoje puikiai jungiasi į bendrą kompoziciją su didžiuoju vabzdžių viešbučiu.


Matyk, galvok ir veik

2023-05-26 Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje dviem kalbomis (lietuvių ir anglų) vyko tarptautinis renginys „Matyk, galvok ir veik“. Jame dalyvavo Telšių Atžalyno progimnazijos atstovai ir projekto ERASMUS+ „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) partneriai, atvykę iš Prancūzijos miesto Kanas Louis Pasteur koledžo. Pranešėjai skaidres buvo parengę lietuvių kalba, o kalbėjo angliškai (net ir 2-4 klasių mokiniai!).

Dalyvius mokyklos daina pasveikino jungtinis moksleivių choras, renginį vedė Goda Mockutė (8a kl.). Šio prasmingo renginio organizatorė – biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė.

Kalnėniškiai pristatė savo atliktų tyrimų išvadas:

„Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinių atvykimo į mokyklą priemonių daroma įtaka anglies dioksido kiekiui“ – Roberta Griciūtė (8c kl.);

https://youtu.be/A8-dJnj2dKg

„Oro užterštumo automobilių išmetamomis medžiagomis (anglies monoksidu ir anglies dioksidu) prie mokyklos vertinimas“ – Elija Mikulskytė (8b kl.) ir Ieva Urbonaitė (6a kl.). Mokytoja Jūratė Fridrikienė.

https://youtu.be/3ZLH2uzIu8o

„Nuo sėklos iki sėklos“ – Ariana Marija Tulauskaitė (2a kl.), Matas Valantanavičius (2a kl.), Luka Daugnoraitė (2c kl.), Elijus Vitkevičius (2c kl.). Mokytojos: Lina Čikeliovienė, Jūratė Lupeikienė.

Su žiedine ekonomika supažindino Vaiva Kriščiūnaitė (6b kl.).

Parodą „Žemė tik viena – saugokime ją“ pristatė Nikolė Ivinskytė (4a kl.) ir  Rusnė Kavaliauskaitė (4c kl.). Mokytojos: Lina Čikeliovienė, Žaneta Narvilaitė ir Irma Lazauskaitė.

Daug dėmesio sulaukė įspūdingas modelių pasirodymas. Raudonu kilimu žengė Telšių Atžalyno progimnazijos neformalaus ugdymo būrelio – dizaino studijos nariai (darbai iš antrinių medžiagų),  rankose nešdami nedidelius vabzdžių viešbučius – mūsų progimnazijos 7a ir 7b klasių mokinių darbą. Vėliau jų paskirtį ir gamybos procesą pristatė Thomas Bauer ir Urtė Pupšytė (7b kl.). Mokytojas Stasys Pauliukas.

Žiūrovus nustebino ir kitas mados projektas „Antrasis gyvenimas“ (rūbai iš senų džinsų), kurį įgyvendino mūsų progimnazijos mokiniai, lankantys ,,Mados studiją“. Abiejų mokyklų mados ir dizaino studijų vadovė – Jadvyga Martinkienė.

Kalnėnų progimnazijos direktorė Regina Arbatauskienė dėkojo renginio dalyviams ir jų mokytojams. O žiūrovai yra įpareigoti padaryti sklaidą savo klasėse.

Tikimės, kad šio tarptautinio gamtosauginio renginio idėjos pasklis ir mūsų partnerių mokyklose – Telšių Atžalyno progimnazijoje ir Kanas Louis Pasteur koledže.


TARPDALYKINĖ INTEGRACIJA

„Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“ (J. V. Gėtė).

Gegužės 15–19 dienomis penktokai etikos (mokytoja Ligita Dargienė) pamokose diskutavo tema „Gamta – mūsų vertybė“. Mokiniai kalbėjo apie tai, kas kelia grėsmę gamtai, kas gali nutikti, jei išnyks paukščiai, žvėrys, medžiai, kaip kiekvienas iš mūsų asmeniškai galime prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Mokiniai ne tik noriai įsitraukė į diskusiją, bet ir kūrė plakatus, piešinius. Ačiū jiems už nuoširdų darbą.


RŪŠIAVIMUI ATOSTOGŲ – NĖRA!

Gegužės 4 d. 1a, 1b, 1c, 1d, 2c, 3a, 3b ir 3c klasių mokiniai su savo mokytojomis dalyvavo nuotolinėje paskaitoje „Rūšiavimui atostogų – nėra!“, kurią organizavo pirmoji ir didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“. Nuotolinių edukacijų ciklo „Žaliasis raštingumas“ tikslas – supažindinti visuomenę su teisingu praktiniu aplinkosaugos principų taikymu kasdienėje veikloje, parodant, jog būti gamtai draugišku žmogumi visai nesudėtinga ir prasminga! Po paskaitos mokiniai savo įgytas žinias apie tvarumą, maisto tausojimą, ekologinius bei nacionalinės kokybės maisto produktus, sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą pasitikrino bei pagilino dalyvaudami viktorinoje „Mažiau – tvariau! Arčiau – sveikiau!“.


Ekologinių projektų konkursas „Šiukšlė-nešiukšlė“

Sveikiname Anną Suzdalevą (5a kl.), laimėjusią II vietą 5–8 klasių mokinių respublikiniame ekologinių projektų konkurse „Šiukšlė-nešiukšlė“, vykusiame Šiaulių Ragainės progimnazijoje. Džiaugiamės Annos kūrybiškumu, kuri iš plastikinių butelių kamštelių sukūrė daugiafunkcinį krepšelį.

Dėkojame mokytojai Snieguolei Vitkevičienei už tvarumo idėjų skleidimą ir mokinių sąmoningumo ugdymą.


„ŠOK Į TĖVŲ KLUMPES“ – 2B

Gegužės 3 d. 2b klasės mokiniai (mokytoja Žaneta Norvilaitė) lankėsi Mažeikių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Vaikai prisiminė, kaip elgtis, kad būtų išvengta gaisro ir ką daryti jam kilus. Įdomiausia dalis – pažintis su ugniagesių technika. Antrokai apžiūrėjo gaisrininkų mašinas su įvairiausia įranga, skirta gesinti, gelbėti. Išsiaiškino, kokia yra gaisrininkų dienotvarkė. Turėjo galimybę pasėdėti gaisrininkų mašinoje. Ekskursijos metu vaikai ne tik patyrė daug teigiamų emocijų, bet ir gavo naudingų patarimų bei žinių.


Pasaulinės veiksmo dienos
Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokiniai kartu su mokytojais aktyviai įsitraukė į FEE kasmetines pasaulinės veiksmo dienas, kurios vyko balandžio 18–28 d. Mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose: knygų skaityme, knygų mainuose, kūrė darbelius iš antrinių žaliavų, tvarkė aplinką, domėjosi sveika gyvensena, kokiais natūraliai produktais pakeisti cheminius valiklius, dalyvavo „Dienoje be mėsos“.
Daugiau informacijos galima rasti čia:

GMP KODEKSŲ PRISTATYMAS

Žemės dienos renginių pabaigoje pirmų ir penktų klasių mokiniai pristatė savo sukurtus gamtosauginės mokyklų programos kodeksus.

Kas yra Gamtosauginis kodeksas?

Gamtosauginis kodeksas – tai klasės siekių apibendrinimas, klasės noras pakeisti aplinką, pagerinti mokyklos ekologinę būklę. Kodeksas susijęs su veiksmų planu, realiais veiksmais, kurių imasi mokyklos bendruomenė.

Dėkojame mokiniams bei jų mokytojams ir linkime sėkmės įgyvendinant savo išsikeltus tikslus gamtosauginėje veikloje.


Paroda Žemės dienai

Kalnėnų progimnazijos I a. fojė veikia 6 kl. mokinių (mokytoja Raminta Lupeikienė) dailės piešinių-plakatų iš antrinių žaliavų paroda „Žemės paslaptys“, skirta Pasaulinei Žemės dienai paminėti. Parodoje eksponuojama ir Vilijos Česnauskytės (6c kl.) mini instaliacija-dėžutė. Ja siekiama atkreipianti mūsų dėmesį į retųjų augalų saugojimą.


„EXPO 2023“ – I VIETA

Balandžio 28 d. Mažeikių kultūros centre vyko mokomųjų mokinių bendrovių regioninė mugė „EXPO 2023“. Mūsų mokyklos atstovės, 8a klasės mokinės: Darija Urbonaitė, Gabija Kontvainytė, Skaistė Juzumaitė, Goda Mockutė, Gabija Vilimaitė, kurdamos verslo projektą, savo išradingumu ir įdomiomis idėjomis sudomino ne tik kitas komandas, bet ir vertinimo komisiją. Už kruopštų ir įdomų darbą komandai skirta I vieta ir puikus prizas – 2 valandos mentorystės Mažeikių verslo centre „ESPEKA“. Tai ne tik naujos patirtys, savęs išbandymai, bet ir prasmingas žingsnelis karjeros kelyje.


Žalioji palangė

Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai kovo mėnesio pradžioje pradėjo eksperimentą – norėjo išsiaiškinti, kas lemia augalų dygimą ir augimą. Vaikai patys pasirinko augalus: pupeles, žirnius, moliūgus, pomidorus, paprikas, pupas, svogūnus, krapus, kad augalai neliūdėtų – dar ir oliziuką. Augalams auginti buvo pasirinktas vienodos sąlygos: tas pats gruntas, sėklų sodinimo gylis, laistymo dažnis, bet šviesos kiekis vieniems buvo intensyvus (saulėta palangė), o kitiems – neintensyvus (nesaulėta palangė). Mokiniai kas savaitę augalus matuodavo, laistydavo, stebėjo pokyčius.

Apibendrinant rezultatus pastebėta: intensyviausias augimas buvo 3 savaitę. Skirtingų augalų rūšių augimo greitis buvo skirtingas. Augimo lyderis – svogūnas (6,14 cm per savaitę), žirnis (5,4 cm per savaitę). Lėčiausiai augo krapai ir paprikos. Neintensyvios saulės pusėje kai kurios sėklos taip ir nesudygo. Vaikus labai nustebino, kad pupelės geriau augo nesaulėtoje pusėje. Eksperimento pradžioje visiems atrodė, kad nugalėtoja bus pasakų herojė pupa, bet nuo intensyvaus augimo jos stiebas neatlaikė ir lūžo. Visgi ji auga toliau, tik lėčiau.

Vaikai suprato, kad augalams reikia nuolatinės priežiūros ir meilės, o saulės intensyvumas gali ir intensyvinti, ir skurdinti augalų augimą.


Balandžio 18 – 28 d. – FEE kasmetinės pasaulinės veiksmo dienos.

Žaliasis raštingumas 2023

Mažeikių Kalnėnų progimnazijos Jaunieji gamtininkai dalyvavo, edukacijų ciklo Žaliasis raštingumas 2023, paskaitoje, skirtoje Žemės dienai. Žaliasis raštingumas 2023 – edukacijų ciklas, skirtas supažindinti visuomenę su žiedinės ekonomikos, tvarios aplinkos principais, teisingu atliekų tvarkymu, antrinio panaudojimo galimybėmis, tokiu būdu skatinant tvaresnį gyvenimo būdą ir parodant, jog būti gamtai draugišku žmogumi – nesudėtinga ir prasminga. Papildę žinių bagažą  po paskaitos dalyvavo smagiame protmūšyje.


Po konferencijos „Įdomioji ekologija“

Jaunieji gamtininkai po aplinkosauginės konferencijos „Įdomioji ekologija“ sugalvojo padaryti 🚫 STOP ženklus vienkartiniams daiktams ir pakuotėms. Eurokomisaro V. Sinkevičiaus pranešime įvardinta pagrindinė problema – didelė pakuočių ir kitokių neperdirbamų atliekų gausa. Kviečiame visą mokyklos bendruomenę: Gyvenkime žiediškumo principu, naudokime daugkartinius daiktus ir pakuotes!


Viktorinos „Žemės diena“ rezultatai

Nuo kovo 20 dienos 5–8 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje, skirtoje Žemės dienai. Kahoot platformoje vykusios viktorinos klausimus sukūrė Jaunieji gamtininkai, o įgyvendino Goda Mockutė (8a kl.). Dalis klausimų atspindėjo ekologines problemas, jų priežastis ir pasekmes, kita dalis buvo susiję su floros ir faunos įvairove. Kiekviena klasė išsirinko tris geriausias žinias parodžiusius mokinius.

O štai dešimt Kalnėnų progimnazijos gamtos mylėtojų, surinkusių daugiausiai taškų:

  1. Gabrielius Aganinas (7d kl.)
  2. Danas Mikalauskas (8d kl.)
  3. Vytautė Valantinaitė (7b kl.)
  4. Goda Šličiūtė (6b kl.)
  5. Gabrielius Vasiljevas (7a kl.)
  6. Mantvydas Kukanauza (6e kl.)
  7. Simona Smulkytė (8c kl.)
  8. Austėja Brazytė (8a kl.)
  9. Kamilė Pundziūtė (6a kl.)
  10. Karolina Steckutė (5c kl.)

Sveikiname nugalėtojus! Dėkojame visiems 384 dalyviams už dalyvavimą, o viktorinos rengėjams – už pagilintas  gamtosaugines ir biologijos mokslo žinias.


Kovo 20-oji – Žemės diena

Kovo 20-osios rytą Mažeikių Kalnėnų bendruomenę pasitiko plevėsuojanti Žemės vėliava. Mokyklos televizoriuose vaikai stebėjo informaciją, kodėl ši diena yra tokia svarbi. Įdomius faktus pateikę Jaunieji gamtininkai supažindino su didžiausiais  ir mažiausiais Žemės gyventojais, pristatė lankomiausias Lietuvos vietas. Pertraukų metu skambėjo mokyklos GMP kodeksas, kurio žodžiai ragina:  „Gamtai gera padaryk!“

Biologijos pamokų metu vaikams buvo primintos gamtosauginės problemos ir būtinybė jas spręsti čia ir dabar. Mokiniai išklausė aplinkosauginės konferencijos „Įdomioji ekologija“ dalyvių – eurokomisaro V. Sinkevičiaus ir Aplinkosaugos ministro S. Gentvilo – pranešimus. Pagrindinis uždavinys – iki 2040 metų 15% sumažinti pakuočių skaičių. Svarbiausias tikslas – įvairių daiktų, o ypač plastikinių pakuočių,  panaudojimas žiediškumo principu, todėl bus skatinamas ne tik rūšiavimas, bet ir perdirbimas.

Visos savaitės metu 5–8 klasių mokiniai atsakinės į viktorinos „Žemės diena“ klausimus Kahoot platformoje,  ir bus išrinkti patys šauniausi gamtos mylėtojai.


VU Šiaulių akademijos STEAM centre

Mažeikių Kalnėnų progimnazijos gamtos mokslų metodinė grupė (Snieguolės Vitkevičienė, Jūratė Fridrikienė, Rimantas Petrulis) sausio 9 d. dalyvavo Mažeikių švietimo centro organizuotoje edukacinėje išvykoje į VU Šiaulių akademijos STEAM centrą. Jame atlikome tiriamuosius darbus, susipažinome su nauja eksperimentų metodologija ir integravimo galimybėmis biologijos, chemijos, fizikos pamokose. Domėjomės galimybe atvežti progimnazijos mokinius į šį centrą. Susipažinome su naujomis priemonėmis ir galimybėmis paįvairinti gamtos mokslų pamokas. Smagus buvo bendrystės jausmas su visais rajono kolegomis. Tiriamoji veikla, diskusijos, mokėjimas mokytis suteikė pažinimo džiaugsmą, kuriuo galėsime dalintis su savo mokiniais.


„Nuo sėklos iki sėklos“

Daugybė gamtininkų domisi augalų įvairove ir juos tyrinėja. O kokias augalų paslaptis gali atskleisti antrokai? 2022 m. rudenį Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 2a (mokytoja Lina Čikeliovienė) ir 2c (mokytoja Jūratė Lupeikienė) klasės mokiniai pradėjo įgyvendinti ilgalaikį STEAM projektą „Nuo sėklos iki sėklos“ (pastarasis projektas yra Erasmus+ projekto „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ dalis). Projekto tikslas – mokiniams atliekant individualius bei grupinius darbus, klausytis, stebėti, lytėti, uostyti, ragauti, sodinti. Auginant ir prižiūrint augalus analizuoti auginimo sąlygas, augalo augimo stadijas, patirti dalijimosi džiaugsmą.

Vykdydami STEAM projekto „Nuo sėklos iki sėklos“ veiklas, 2a, 2c kl. mokiniai susipažino su sėklų įvairove, augalų dauginimosi būdais ir nusprendė sodinti bei užauginti tulpes vegetatyviniu dauginimosi būdu – svogūnėliais. Susiskirstę į grupes mokiniai sukūrė savo grupių pavadinimus. Antrokai, prisiminę tulpių sodinimo taisykles, atsiraitojo rankoves ir kibo į darbą: vazonus užpildė žemėmis, pasodino tulpių svogūnėlius, palaistė ir nunešė į tamsią ir vėsią progimnazijos patalpą. Dabar stebime ir laukiame, kas bus?…

Vykdydami STEAM projekto „Nuo sėklos iki sėklos“ veiklas, 2a, 2c kl. mokiniai su mokytojomis Lina Čikelioviene ir Jūrate Lupeikiene 2022-11-01–2023-02-09 stebėjo savo pasodintų tulpių augimo procesą. Vaikai sistemingai ir rūpestingai patikrindavo, ar temperatūra ir oro drėgmė yra tinkamos svogūnėliams sėkmingai augti. Prasikalus pirmiesiems žiedams, antrokai juos atsargiai tyrinėjo, uostė, laistė.

2023-02-10 2a ir 2c kl. atstovai su mokytojomis vyko į Mažeikių miesto savivaldybę bei Mažeikių miesto ligoninės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Mokiniai džiaugėsi dalijimosi gėriu, nes vežėsi savo pačių užaugintas tulpes, kurios simbolizuoja meilę, šilumą, rūpestį. Minėtų įstaigų darbuotojai buvo pasveikinti Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo proga.


ORNITOLOGŲ TEMA

Gruodžio 20 d. 3c klasės mokiniai (mokytoja Dalia Tamošauskienė) ir 4a klasės mokiniai (mokytoja Dalia Senkuvienė) susitiko su Ventos regioninio parko atstovais. Edukacinėje veikloje „Paukščiai patriotai arba paukščiai, žiemojantys Lietuvoje. Kaip mes galime jiems padėti?“ sužinojo, kurie paukščiai žiemoja Lietuvoje, kaip mes jais galime pasirūpinti. STEAM veikloje aptarta, kokios ekologiškos ir tvarios priemonės gali pagelbėti gaminant lesyklėles. Mokiniai gamino jas iš kankorėžių, tepė taukais, dekoravo įvairiomis sėklytėmis ir pakabino progimnazijos teritorijoje augančiose eglėse. Vaikai džiaugėsi galėdami padėti paukšteliams išgyventi žvarbią žiemą.


„Itʼs not me, itʼs us, itʼs all about nature“

Lapkričio 21 d. „Jaunieji gamtininkai“ (vadovė Jūratė Fridrikienė) ir 8 kl. atstovai sukvietė visus 1–8 kl. GMP lyderius popietei. Šis renginys skirtas ERASMUS+ ekologinio projekto „Itʼs not me, itʼs us, itʼs all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“). Jos metu pristatė antireklamas vienkartiniams indams, šiaudeliams, įrankiams, pasaulinės konferencijos COP26 ir COP27 idėjas ir siekį sumažinti temperatūrą 1,5 laipsnio Celsijaus. Klimato kaita turi rūpėti kiekvienam Žemės gyventojui. Aštuntokai pristatė AGENDOS 2030 pagrindines idėjas siekiant klimato kaitos teigiamų perspektyvų. Parengta informacija buvo perduota klasių GMP lyderiams, kad jie galėtų padaryti sklaidą savo klasėse.


GAMTOS MOKSLŲ SAVAITĖ

Lapkričio 21–25 d. Kalnėnų progimnazijoje organizuota gamtos mokslų savaitė ir viktorina „Atverk akis į gamtą“ (mokytojai Jūratė Fridrikienė, Snieguolė Vitkevičienė, Rimantas Petrulis).

Ką nuveikė 5–8 kl. mokiniai?

5a ir 5c kl. organizuota edukacijos „Gyvosios gamtos beieškant“ refleksija ir integracinė patyriminė STEAM veikla „Dinozauro kelias“; 5a kl. dalyvavo nuotolinėje pamokoje-paskaitoje „Kaip žmonija išmoko treniruoti savo imunitetą?“; 5–6 kl. mokiniams, organizuojant įtraukiančias veiklas, didintas suvokimas apie žiedinę ekonomiką bei siekis praktikuoti tvarų gyvenimo būdą; 6 kl. mokiniai organizavo STEAM veiklų parodą „Saulės sistema“; 7–8 kl. vykdytos STEAM patyriminės veiklos fizikos pamokose „Kūno paviršiaus ploto reikšmė gamtoje ir technikoje“; dalyvauta trijuose nacionalinės viktorinos „Globalios problemos: žemė, oras ir vanduo“ etapuose; 7–8 kl. dalyvavo nuotolinėje pamokoje „Klimato kaitos problemos. Egipte vykusios JT klimato kaitos konferencijos apžvalga (COP27); organizuotos STEAM veiklos „Pažink, atrask, suprask“ Mažeikių r. Tirkšlių darželio „Giliukas“ 3 gr. ugdytiniams; organizuotas nuotolinis gamtos mokslų savaitės veiklų aptarimas, poveikio mokiniams analizė.

Gamtamokslinės savaitės veikla buvo skirta ERASMUS+ ekologinio projekto „It’s not me, it’s us, it’s all about nature“ („Svarbu ne aš, svarbu, kad mes visi už gamtą!“) vykdymui.


STEAM – 1C KLASĖ

1c kl. mokiniai kartu su mokytoja Nida Gudavičiene pasaulio pažinimo pamokoje ieškojo atsakymų į įvairius klausimus: Kokie medžiai auga mokyklos kieme? Kaip įsiminti medžių pavadinimus?

Lengviausia tai padaryti išėjus į kiemą. Taip ir padarėme!

Kiekvienas mokinys turėjo užduotį – rasti tą medį, kurio pavadinimas parašytas turimoje kortelėje. Mokyklos kieme radome 8 skirtingų rūšių medžius. Pamoka buvo įdomi, judri, žaisminga ir labai naudinga, nes per patyriminį mokymąsi rezultatai visada geresni.

Žinių įtvirtinimui per rudens atostogas mokiniai su tėvelių pagalba paruošė projektinius-kūrybinius darbus „Kokius medžius aš mačiau ir apžiūrėjau per rudens atostogas“. Visiems buvo labai įdomu ir naudinga pasiklausyti pristatymų ir sužinoti, kokius medžius (ir ne tik medžius, bet ir krūmus, žoles) tyrinėjo klasės draugai.


2022-11-16
NETRADICINIAI NAMELIAI
Minint Tarptautinę Tolerancijos dieną pastaroji tema integruota 8-tų klasių chemijos ir 6-tų klasių gamtos ir žmogaus pamokose (mokytoja Snieguolė Vitkevičienė). Mokiniai iš įvairių cheminių indų kūrė tolerancijos namelius. Netikėtų formų, dydžių namuose
apsigyvens geri, nuoširdūs, tolerantiški, gamtą mylintys gyventojai.

2022-10-24

TARPTAUTINĖ KLIMATO KAITOS DIENA

Kalnėnų progimnazijos „Jaunieji gamtininkai“ (vadovė biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė) Tarptautinę klimato kaitos dieną minėjo dalyvaudami susitikimuose su klimatologe dr. Audrone Galvonaite ir rašytoju, aplinkosaugininku Selemonu Paltanavičiumi Mažeikių viešojoje bibliotekoje. Jaunuoliai klausėsi paskaitų „Klimato ir orų įtaka žmonių sveikatai“, „Gamtos pasaulis – vertybės, apsauga, perspektyvos“, dalyvavo knygų apie gamtą pristatymuose.

Ačiū už darnaus vystymosi diegimo nuostatas jaunajai kartai!


2022-10-05
6C KLASĖS DĖMESYS GYVŪNAMS
6c klasės mokiniai savanoriai, minėdami Pasaulinę gyvūnų dieną, su klasės vadove Daiva Valante apsilankė Mažeikių gyvūnų globos namuose. Jaunuoliai įvertino gyvūnų gyvenimo sąlygas, išklausė darbuotojų pasakojimus.

2022-10-06
3B KLASĖS INICIATYVA
Spalio 6 d. 3b klasės mokiniai kartu su savo mokytoja Zina Braziene lankėsi Mažeikių gyvūnų globos namuose, nukeliavo iki jų pėsčiomis. Susipažino su Gyvūnų globos draugijos veikla, ten gyvenančiais gyvūnais bei paminėjo Gyvūnų globos draugijos 12-ąjį gimtadienį. Vaikai gyvūnams nunešė dovanų (konservuoto maisto, kraiko). Trečiokai džiaugiasi galėdami dalytis gerumu su kitais.

2022-10-04 
PASAULINĖ GYVŪNŲ DIENA
Spalio 4 diena – pasaulinė gyvūnų diena. Ta proga jaunieji gamtininkai (mokytoja Jūratė Fridrikienė) surengė tradicinę konferenciją „Mano augintinis – mano draugas“. Šiais metais dėmesį skyrėme šuniukams. Pertraukų metu mokiniams buvo užduoti įvairūs klausimai apie šunis. Už teisingus atsakymus mokiniai buvo apdovanojami saldžiais prizais. Po septynių pamokų visi norintys galėjo apsilankyti mokykloje su savo augintiniu šuniuku. Į konferenciją šeši mokiniai atsivedė savo augintinius: foksterjerą, mišrūnę, rusų spanielį, Jorkšyro terjerą ir du „vestukai“. Jaunieji gamtininkai pristatė skaidres, apie šunų įvairovę ir priežiūrą. Supažindino su penkiomis gyvūnų laisvėmis.
Ridas Valinčius (7b kl.) pristatė savo tyrimo rezultatus. Apklausoje dalyvavo 890 respondentų (mokiniai, mokytojai), paaiškėjo, kad net 393 iš jų augina šunis, o tai sudaro 44,15 proc. progimnazijos bendruomenės. Viena iš populiariausių veislių – Jorkšyro terjerai , antroje – bišonai, trečioje – Sibiro haskiai.
Tokios netradicinės veiklos įtraukia mokinius, sudaro sąlygas geriau pažinti vieniems kitus.
Jaunoji gamtininkė Enrika Samoškaite 7b kl.

2022-09-08

PROGIMNAZIJAI – 16-OJI ŽALIOJI VĖLIAVA

Džiūgaudami pranešame, jog Kalnėnų progimnazijai už išskirtinį dėmesį gamtosauginei veiklai skirtas Gamtosauginių mokyklų programos (GMP) apdovanojimas – 16-oji Žalioji vėliava ir sertifikatas. Minėtos programos apdovanojimai skirti 13 Mažeikių rajono savivaldybės ugdymo įstaigų (11 ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir 2 bendrojo lavinimo mokykloms). Apdovanojimų ceremonija rajone bus organizuota vėliau. Dėkojame GMP sielai biologijos mokytojai Jūratei Fridrikienei ir visiems mokytojams, padedantiems įgyvendinti darnaus vystymosi idėjas, bei mokiniams!


JAUNIEJI GAMTININKAI

Mažeikių Kalnėnų progimnazijos „Jaunųjų gamtininkų“ būrelis (kuruojamas biologijos mokytojos Jūratės Fridrikienės) aplankė ir savo žiniomis pasidalijo su Tirkšlių darželio „Giliukas“ ugdytiniais. Edukacijos metu mažieji sudalyvavo keturiose „Jaunųjų gamtininkų“ organizuotose veiklose: remdamiesi natūraliais bioindikatoriais (kerpėmis) tyrė Tirkšlių pušyno oro užterštumą; išsiaiškino, jog kankorėžis gali tapti natūraliu barometru, kuriuo galima nustatyti oro drėgnumą; tyrinėjo spygliuočius ir lapuočius medžius; remdamiesi medžių kamienais bei skruzdėlynais mokėsi orientuotis aplinkoje, nustatyti šiaurės ir pietų kryptis. Mažieji džiaugėsi naujais atradimais miške, pakvietė susipažinti su darželio aplinka. Dėkojame lopšelio-darželio „Giliukas“ administracijai ir „Ežiukų“ grupės mokytojai, vaikams – už staigmenėles ir vaišes. Smagu buvo bendradarbiauti, o mokiniams gera patirtis išbandyti save mokytojo vaidmenyje.


2022-06-10  „Žemė – mylinčio žmogaus rankose“
„Jaunųjų gamtininkų“ būrelis (mokytoja Jūratė Fridrikienė) atsiliepė į asociacijos „Gyvoji planeta“ komandos kvietimą ir dalyvavo iniciatyvoje „Žemė – mylinčio žmogaus rankose“. Gamtininkai sukūrė vaizdo filmuką, skatinantį rūpintis Žeme, gyvybe. Jį pažiūrėti galite socialiniame tinkle „Instagram“
Iniciatyvos dalyviams įteikti organizatorių diplomai.
Iniciatyvos dalyvių darbais pasigėrėti galima šiais adresais:

GLOBALINĖS VEIKSMO DIENOS 2022
Prisijunkite prie Aplinkosauginio švietimo fondo 2022 m. Pasaulinių veiksmo dienų!
Daugiau informacijos adresu https://gamtosauginesmokyklos.lt/pasaulines-veiksmo…/ (registracija pradedama balandžio 22 d.).
„Mano veiksmai svarbūs!“

MIŠKO KUOPA

2022 m. gegužės 21 d. visoje Lietuvoje organizuojama miškų tvarkymo talka „Miško kuopa“. Akcija vyks visuose 26 Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose.

Būtina registracija. Daugiau informacijos paspaudus nuorodą  

https://vmu.lt/renginiai-visuomenei/


„ŽEMĖ – MYLINČIO ŽMOGAUS RANKOSE“

„Jaunųjų gamtininkų“ būrelis (mokytoja Jūratė Fridrikienė) atsiliepė į asociacijos „Gyvoji planeta“ komandos kvietimą ir dalyvavo iniciatyvoje „Žemė – mylinčio žmogaus rankose“. Gamtininkai sukūrė vaizdo filmuką, skatinantį rūpintis Žeme, gyvybe. Jį pažiūrėti galite socialiniame tinkle „Instagram“

https://www.youtube.com/channel/UCQEOTMN9GjAQU_MVYBg3S_g


Kovo 28 d. – gegužės 6 d. Nedas Budavas (5b kl.), Arnoldas Paulauskas (6b kl.), Ridas Valinčius (6b kl.), Amelija Votiakova (6b kl.), Gabrielė Šlaustaitė (6b kl.), Justas Šiurkus (7a kl.) su biologijos mokytoja Jūrate Fridrikiene ir informacinių technologijų mokytoja Vlada Jaroščukiene dalyvavo respublikiniame projekte „Kuriu svajonę“, jo tikslas – padėti vaikams tobulinti smulkiosios ir stambiosios motorikos įgūdžius, pažindinti su svajonių realizavimo galimybes jas vizualizuojant įvairiomis technikomis, plėtoti vaikų kūrybinius gebėjimus, saviraišką. Mokiniai sukūrė projektinius darbus „Svajonių miestas“ naudodami antrines žaliavas.

KONFERENCIJA „PA-STEAM-INK SAVO MOKYKLĄ“
2022 m. kovo 31 d. Šiauliuose vyko baigiamoji tarptautinė konferencija „Pa-STEAM-ink savo mokyklą“, kurią surengė VšĮ Edukaciniai projektai. Jos metu pagrindinis dėmesys buvo skiriamas Erasmus+ projekto „STEAMulate your school“ rezultatams – skaitmeninėms ateljė (užsiėmimams), internetinei mokymosi platformai ir mobiliajai programėlei „MyUniverse“. Konferencijos metu pranešimą „Emocijų pliūpsnis kuriant paslaptingą snaigių pasaulį” pristatė Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokytoja metodininkė Snieguolė Vitkevičienė. Pedagogė pasakojo, kaip kartu su 6 ir 8 klasių mokiniais sekėsi išbandyti skaitmenines ateljė „Snaigių mokslas“, „Skaičiuojame emocijas“, „Mėnulio veidai“, pasidalino įspūdžiais tyrinėjant snaiges, sniegą ir emocijas.
Šiuo projektu siekiama padėti mokyklų mokytojams ir mokiniams įgyti ir ugdytis bendrąsias kompetencijas taikant veiksmingas ir novatoriškas metodikas, skatinančias veiksmingą tarpdalykinį bendradarbiavimą.
Išklausę informatyvių pranešimų, originalių ir naudingų patirčių bei pasisėmę naujų idėjų, dalyviai turėjo galimybę dalyvauti dviejuose iš keturių praktinių veiklų užsiėmimuose: „Nepaprastos paukščių kelionės“ (Lietuva), „Skaitmeninės istorijos“ (Prancūzija), „Žvaigždės ir žvaigždynai“ (Italija), „Povaizdis“ (Graikija).
Pažintys su kolegomis mokytojais, dalijimasis sėkmėmis, malonus bendravimas ir bendradarbiavimas su konferencijos šeimininkais, nuoširdūs mokymų svečiai iš kitų šalių įkvėpė tolimesnei veiklai!

GMP KODEKSŲ PRISTATYMAS

Balandžio 15 d. visi progimnazijos pirmokai ir penktokai pristatė savo klasių Gamtosauginių mokyklų programos (GMP) kodeksus – tai puikus renginys, užbaigiantis Žemės dienai skirtas veiklas.

Gamtosauginis kodeksas yra klasės siekių apibendrinimas gamtos apsaugos srityje. Jame išreikštas noras pakeisti aplinką ir pagerinti aplinkos ekologinę būklę. Gamtosauginis kodeksas susijęs su klasės veiksmų planu ir realiais veiksmais, kurių imasi progimnazijos bendruomenė ugdydama išskirtas vertybes.


APLINKOSAUGOS ŽURNALISTIKOS MOKYMAI

Balandžio 13–14 d. septyni 8a ir 8c klasės mokiniai dalyvavo antrojoje mokymų ciklo „Kritinio mąstymo ugdymas per klimato kaitos ne(teisingumo) procesų analizę“ dalyje „Aplinkosaugos žurnalistikos mokymai“. Patyriminio mokymo(si) dirbtuves vedė LRT radijo žurnalistė, laidų „Radijo dokumentika“ ir „Vienkartinė planeta“ vedėja, žurnalistė Vaida Pilibaitytė ir antropologė, žurnalistikos erdvės NARA dokumentinių garso pasakojimų autorė ir fotografė Martyna Šulskutė.


STEAM OLIMPIADA

2022-04-08  Klaipėdos universitete vyko 6-osios Lietuvos 5–8 kl. mokinių STEAM olimpiados finalinis etapas. Džiugu, kad joje dalyvavo net trys mūsų progimnazijos mokiniai, laimėję II-ąjį olimpiados (rajono) etapą.

Renginio dalyvius sveikino Klaipėdos universiteto (KU) rektorius, profesoriai. Olimpiados užduotys buvo kieti riešutėliai, paremti bendru STEAM mokomųjų dalykų žinojimu, taikymu, probleminių klausimų sprendimu. Atlikę užduotis moksleiviai apžiūrėjo KU erdves, auditorijas, aplankė universiteto botanikos sodą.

Sveikiname Haroldą Pogojų (8a kl.), Danielių Švažą (7b kl.), Ugnę Katarskytę (5b kl.) ir jų mokytoją Jūratę Fridrikienę, dėkojame už Kalnėnų progimnazijos vardo garsinimą!


KONKURSAS ŽEMĖS DIENAI

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija organizavo respublikinį mokinių kūrybinių darbų konkursą „Saugokime Žemę, kad ji saugotų mus“, skirtą Žemės dienai paminėti. Jame progimnazijai atstovavo Vaiva Kasčiūnaitė (5b kl.) ir Darija Urbonaitė (7a kl.) (mokytoja Jūratė Fridrikienė).

Ačiū merginoms ir mokytojai už Kalnėnų progimnazijos vardo garsinimą!


2021-12-22    Projektas „Sveikata visus metus 2021“

2021 m. sausio  mėnesį projekto  „Sveikata visus metus 2021“  organizatoriai pakvietė leistis Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų mokinių komandas  į  sveikatos  užduočių kelionę. Projekto tikslas – padėti vaikams įgyti bendrą sveikatos suvokimą, išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą. Projekto trukmė –  2021 m. sausio–gruodžio mėnesiai. Į šią veiklą įsijungė ir mūsų mokyklos pradinių klasių mokytojos Zina Brazienė, Zita Savickienė, Dalia Tamošauskienė, Dalia Senkuvienė, Nida Gudavičienė, Rasa Daugėnienė ir jų suburtos komandos.

Kiekvieną mėnesį  projekto tinklalapyje  buvo  skelbiamas naujas iššūkis, nauja užduotis. Komandos pagal pateiktą temą, remdamosi savo patirtimi bei informacija,  įgyvendino kūrybinius iššūkius.  Įdomiausi, originaliausi, kūrybiškiausi darbai  buvo skelbiami tinklalapyje www.ssus.lt. Tarp geriausių iššūkio pristatymų pateko ir mūsų mokyklos prezentacijos. Kovo mėnesio iššūkis „Jaunas judėsi – senas nesigailėsi“ ir  gegužės mėnesio iššūkis „Jeigu kiekvienas šluotų ties savo durim, tai visa gatvė būtų švari“.  „Aš ir aplink mane“ –  priešmokyklinio ugdymo klasės prezentacijos, mokytoja Zina Brazienė.  Birželio mėnesio iššūkis „Vasaros žolynai mūsų sveikatai“ (Eugenijos Šimkūnaitės lobių beieškant) – 4c klasės prezentacija, mokytoja Nida Gudavičienė. Rugpjūčio mėnesio iššūkis – „Oras, saulė ir vanduo – geriausi mūsų draugai, bet… (pagalba sau ir draugui)“ – 2a klasės prezentacija, mokytoja Zita Savickienė.

Džiaugiamės komandomis ir jų mokytojomis.


2021-12-21  Progimnazijoje – labdaros akcija

Mažeikių Kalnėnų progimnazija ir šiais metais organizavo tradicinę labdaros beglobiams gyvūnams rinkimo akciją, jos iniciatorė biologijos mokytoja Jūratė Fridrikienė. Visos dovanos ir aukos, rinktos gruodžio mėnesį, atiduotos Mažeikių gyvūnų globos draugijai. Šiais metais progimnazistai parodė ypač didelį norą pagelbėti gyvūnėliams. Mokiniai aukojo maistą gyvūnams, pledus, žaisliukus, draskyklę, kraiką. Dėkojame visai progimnazijos bendruomenei už Jūsų gerumą.

Goda Mockutė, 7a kl.


2021-12-17   Projektas „Valgyk protingai“

Progimnazijoje įgyvendinamas programos „Sveika mityba – sveikatos pagrindas“ tęstinis projektas „Valgyk protingai“ (projekto koordinatorė technologijų mokytoja Tatjana Damulienė). Jo tikslas – mokinių asmeninės kompetencijos, ypač nuostatos gyventi ir maitintis sveikai, tausoti maistą ir aplinką, ugdymas stiprinant technologijų (mitybos) bendrųjų programų įgyvendinimą.  Projekto dalyviai visų klasių mokiniams sukūrė šventinį atvirlaiškį ir paruošė po krepšį skanumynų.


2021-12-09  Projektas „Mokykla eina“

Kalnėnų progimnazija puikiai pasirodė pirmajame projekto „Mokyklos eina“ (su mobiliąją programėle Walk15) etape, patekome tarp 60-ties geriausiųjų (užėmėme 18-ąją vietą).

Projektas tęsiasi.

Dabar projekto dalyviai programėlėje „Walk15“ turi registruotis iš naujo ir įveikti savus iššūkius. Mobiliosios programėlės „Walk15“ tikslas – įkvėpti Jus eiti kiekvieną dieną. Atraskite gražiausias trasas, dalyvaukite žingsnių iššūkyje, laimėkite asmeninius prizus, garsinkite Mažeikių Kalnėnų progimnazijos vardą. Nereikalaukite iš savęs daug, išbandykite minėtą programėlę, nugalėkite save, eikite kartu su šeima, draugais – nuotaika pastebimai gerės. Parsisiųskite programėlę, o jeigu ją jau turite, prisiregistruokite iš naujo jau dabar. Prisijungimo instrukcija pridedama.

Sveikiname Žygimantą Niderį (6c kl. mokinį) ir fizinio ugdymo mokytoją Renatą Kateivą, tapusiais lapkričio mėnesio ėjikais ir gavusiais projekto organizatorių diplomus.

Didžiuojamės ir lygiuojamės!

Instrukcija>


2021-12-07   Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada

Lapkritį vykusioje Nacionalinėje aplinkosaugos olimpiadoje dalyvavo trisdešimt 7–8 kl. mokinių. Gražus būrelis jų tikrai puikiai išmano aplinkosaugą, nes tapo olimpiados laureatais, jiems įteikti organizatorių padėkos raštai. Sveikinamai Robertai Griciūtei, Kamilei Valnickaitei, Anastasijai Suzdalevai, Godai Grikštaitei, Paulai Saloum, Liucijai Niciūtei, Ignui Jagminui, Joriui Muturui, Kristupui Gabaliui, Haroldui Pagojui, Justui Šiurkui, Titui Šadauskui, Modestui Komisaraičiui ir jų biologijos mokytojai Jūratei Fridrikienei.

Sveikiname ir didžiuojamės!


2021-11-19  Gamtos mokslų savaitė

2021 metų lapkričio 15–19 d. mokykloje vyko gamtos mokslų savaitė. Šių metų renginiai orientuoti į STEAM veiklas ir Globaliojo švietimo savaitę.

Biologijos bei gamtos ir žmogaus pamokų metu 5-8 kl. mokiniai daugiau sužinojo apie žiedinę ekonomiką ir vieną dieną praktikavo tvarų gyvenimo būdą. Suprato, kaip svarbu bendromis pastangomis sumažinti taršą ir ugdyti nuosavybės jausmą aplinkai, skatinant aktyvų pilietiškumą. Paraginti biologijos mokytojos Jūratė Fridrikienės, mokiniai priėmė iššūkį PRAGYVENTI VISĄ DIENĄ NESUDARANT JOKIŲ ATLIEKŲ!

Chemijos mokytojos Snieguolė Vitkevičienės iniciatyva aštuntokai jungėsi ir dalyvavo interaktyviose ZOOM pamokose „Kokio dydžio yra mano ekologinis pėdsakas?“ ir „Slapti ingredientai tavo šaldytuve“.

Patyriminės veiklos apie kūno paviršiaus ploto reikšmę gamtoje ir technikoje bei tiesiaeigio ir kreivaeigio judėjimo ypatumus žmogaus gyvenime, padedant mokytojui R. Petruliui, vyko fizikos pamokose 7–8 klasėse.

Progimnazijos vestibiulį papuošė mokinių darbų paroda „Lapas dailėje ir chemijoje“, kurią paruošė chemijos mokytoja Snieguolė Vitkevičienė ir dailės mokytoja Raminta Lupeikienė.

5 klasių mokiniai savo gamtamokslines žinias pasitikrino viktorinoje „Atverk akis į gamtą“, 7–8 klasių mokiniai sėkmę bandė aplinkosaugos olimpiadoje.
8b, 8c, 8d klasių mokiniai vykdė edukacines STEAM veiklas, ir, naudodami 3D rašiklius, gamino įvairius šventinius darbelius.
Gamtos mokslų mokytojai dėkoja visiems mokiniams už aktyvų dalyvavimą.


2021-11-17 mokykloje vyko gamtos mokslų viktorina „Atverk akis į gamtą“, skirta STEAM veikloms ir globaliojo švietimo savaitei paminėti. Viktorinos užduotys buvo integruotos į penktų klasių gamtos ir žmogaus pamokas. Viktoriną vedė aštuntokės Rugilė Guntaitė ir Urtė Jasinskytė, konsultavo mokytoja Snieguolė Vitkevičienė.
Renginio tikslas – sudominti mokinius ir populiarinti gamtos mokslus bei pristatyti progimnazijos STEAM logotipą (autorė Darija Petrikaitė, 8d klasė).
Mokiniai, susiskirstę į komandas, pasirinko šmaikščius pavadinimus: „Moksliukai“, „Gamtos tyrinėtojai“, „Pirmukai“, „Mokslų ieškotojai“, „Gandrai“, „Grybai“, „Smurfai“. Mokiniai entuziastingai kibo į kūrybinę užduotį komandos prisistatymui, susikaupę sprendė biologijos, chemijos ir fizikos užduotis, žiūrėjo informatyvią vaizdo medžiagą apie rūšiavimą ir klimato kaitą, naudodami patyriminį mokymą atliko praktinį darbą „Šiukšliakalnis“.
Penktokai džiaugėsi sėkmingais komandiniais rezultatais ir įdomiomis pamokomis.


2021-11-26  Sveikas maistas – mūsų sveikata

Spalio–lapkričio mėnesiais technologijų mokytoja metodininkė Tatjana Damulienė su 5a, 6c, 6d, 7a, 7b, 7c, 7d, 8a, 8b, 8c, 8d klasių mokiniais įgyvendino tęstinio projekto „Valgyk protingai“ II etapą „Sveikas maistas – mūsų sveikata“. Progimnazistai gilinosi ir praktiškai išbandė technologinius procesus, maisto gamybą, degustavimą, ugdėsi sveikos gyvensenos įgūdžius.


2021-11-23   Gyvūnų prieglaudoje

Lapkričio 18 d. 4b klasės mokiniams mokytoja Vida Daugėnienė organizavo netradicinio ugdymo veiklą Mažeikių gyvūnų prieglaudoje. Buvo sudarytos sąlygos formuotis mokinių vertybinėms nuostatoms.


2021-11-18  Mokinių ir mokytojų pasiekimai

Lapkričio 18 d. progimnazijos direktorė Regina Arbatauskienė įteikė padėkas mokiniams ir mokytojams, garsinantiems progimnazijos vardą.

Už dalyvavimą tarptautinėje kampanijoje „Mažiau šiukšlink“ organizatorių sertifikatai įteikti 5c, 7a, 7d klasių atstovams bei biologijos mokytojai Jūratei Fridrikienei ir anglų kalbos mokytojai Daivai Valantei.

Už dalyvavimą projekte „Europos sporto savaitė 2021“ ir puikų programos „BEAC TIVE – JUDĖK ŠOKIO RITMU“ įgyvendinimą organizatorių padėka įteikta šokio mokytojai Vilmai Slivskienei.

Padėkos įteiktos nacionalinio projekto „Mokyklos eina“ progimnazijos spalio 18–24 d. savaitės iššūkio lyderiams: 5–6 kl. grupėje – 5b kl. mokinei Saulei Grinkevičiūtei, 7–8 kl. grupėje – 8a kl. mokiniui Andriui Borusui; spalio 11–17 d. savaitės lyderiams: 5–6 kl. grupėje 6c kl. mokiniui Žygimantui Nideriui, 7–8 kl. grupėje – 8a kl. mokiniui Andriui Borusui. Projekto iniciatoriai – fizinio ugdymo mokytojai: Birutė Pėčelienė, Vilma Liupšienė, Renatas Kateiva.

Sveikiname ir didžiuojamės!


2021-10-29   16 Žalioji vėliava

Džiugi naujiena visai Kalnėnų progimnazijos bendruomenei: Tarptautinėje gamtosauginių mokyklų programos šventėje, vykusioje spalio 29 d. Pavasario progimnazijoje, mūsų bendruomenei įteikta 16 Žalioji vėliava. Džiaugiamės, kad mūsų atlikti darbai aplinkosaugos srityje buvo pastebėti ir įvertinti.Stenkimės ir toliau aktyviai dirbti, atkreipdami dėmesį į neigiamus ekonominės plėtros padarinius gamtai.



2021-10-26   Piešinių paroda „Mano augintinis“

Mažeikių Kalnėnų progimnazijos 1–4 klasių mokinių piešinių paroda „Mano augintinis“

« 2 »

2021-10-22   Klimato savaitės „Moksleivių protmūšis“

Spalio 22 d. Žaliosios politikos instituto inicijuotame Klimato savaitės „Moksleivių protmūšyje“ biologijos mokytojos Jūratės Fridrikienės iniciatyva dalyvavo keturiasdešimt septyni 7–8 kl. mokiniai. Progimnazistams tai buvo puiki repeticija prieš lapkričio 18 d. vyksiančią aplinkosauginę olimpiadą.


2021-10-07   „Gamtoje iš gamtos“

Spalio 7 d. progimnazijos 7–8 kl. mokiniai su technologijų mokytojais Tatjana Damuliene ir Kęstučiu Mackevičiumi Mažeikių Senamiesčio parke organizuotoje Žemės ir aplinkos meno parodoje „Gamtoje iš gamtos“ paruošė instaliaciją „Rudens karoliai“. Ekologiškai instaliacijai sukurti naudotos natūralios, gamtinės medžiagos.

Kviečiame apsilankyti miesto Senamiesčio parke!


2021-10-04  Gyvūnų globos diena

Pateiktis Gyvūnų globos dienai paminėti>


2021-09-21 Diena be automobilio

Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio” buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. 2000 m. tokai akcija jau surengta 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno Aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Lietuvos miestuose aplinka ypač užteršta nuo daugybės senų (10–15 m. senumo) automobilių. Be to, ne mažesnė problema ir eismo saugumas. Lietuvoje avarijose žūsta gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos šalyse.

Žmonės raginami bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, riedučiais, viešu transportu (nemokamai).

GMP komitetas


GMP planas 2021-2022 m.m.


2021-04-26

 „Žalioji odisėja. Jaunučiai ‘21“


2021-04-23

IŠ NAUJO ATRASKITE LIETUVOS NACIONALINIUS PARKUS

           Šiais metais Lietuvos nacionaliniai parkai švenčia įkūrimo 30-metį. 1991 m. balandžio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui suteiktas Aukštaitijos nacionalinio parko vardas.

          Gal mūsų nacionalinių parkų istorija nėra tokia ilga, nes pirmasis pasaulyje Jeloustono nacionalinis parkas Jungtinėse Amerikos valstijose įkurtas dar 1872 metais, o Europoje pirmieji nacionaliniai parkai atverti Švedijoje XX a. pradžioje…

         Tačiau, pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, reikia džiaugtis, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo patvirtintos penkių Lietuvos nacionalinių parkų teritorijos. Atgimimo laikotarpiu gamtosaugai buvo skiriamas itin didelis dėmesys.  Atsirado supratimas, kad reikia išsaugoti unikalų mūsų šalies kraštovaizdį, gyvąją gamtą ateities kartoms. Vertingiausios teritorijos tapo saugomos nacionaliniu lygiu.

         Šiandien penki nacionaliniai parkai užima 2,21 procento visos Lietuvos ploto. Pagrindiniai nacionalinių parkų steigimo tikslai  – išsaugoti gamtiniu ir kultūriniu požiūriais vertingą kraštovaizdį, tipiškas arba unikalias ekosistemas, atkurti vertybes, sudaryti sąlygas moksliniams tyrimams ir pažintiniam turizmui, remti Lietuvos regionų etnokultūros tradicijas, plėtoti gamtosauginį švietimą ir kt.

         Penki nacionaliniai parkai išsibarstę po visą Lietuvą ir juose saugomos skirtingos gamtinės bei kultūrinės vertybės.

         Aukštaitijos nacionalinis parkas skirtas išsaugoti miškingą ežerynų kraštovaizdį su raiškiomis ledyno suformuotomis reljefo formomis.

        Dzūkijos nacionalinis parkas – tai įvairiausių upių ir upelių parkas su žemyninėmis kopomis ir šilais. Čia saugomas ir Nemuno slėnis, ir mažieji nepaprastai skaidrūs, giliaslėniai upeliai, daugybė šaltinių, gausi savita gamtinė įvairovė.

        Kuršių nerijos nacionalinis parkas unikalus ne tik mums, bet ir pasauliui. Tai jūros, vėjų bei žmogaus sukurtas ir lengvai pažeidžiamas smėlio kraštovaizdis su aukščiausiomis Šiaurės Europoje kopomis, su didžiuoju kopagūbriu.

         Žemaitijos nacionalinis parkas saugo didžiausią Žemaitijoje ežeringą miškingą gamtinį kompleksą. Čia itin puoselėjamos žemaitiškos etnografinės tradicijos.

        Trakų istorinio nacionalinio parko branduolys – Trakų salos ir pusiasalio pilių kompleksas, net penktadalį šio nacionalinio parko ploto užima vandenys.

         Pačias vertingiausias ir įspūdingiausias nacionalinių parkų vietas, per 3 dešimtmečius nueitą kelią bei nūdienos aktualijas Lietuvos nacionalinių parkų direkcijos pristatys nuotoliniame renginyje balandžio 23 d., kuris bus transliuojamas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuruojančios nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų veiklą, Facebook paskyroje bei Microsoft Teams platformoje.

         Tiesioginio nuotolinio renginio metu išvysite nacionalinius parkus iš paukščio skrydžio, pabuvosite įdomiausiose ir slapčiausiose vietose, sužinosite naujausius pritaikytus lankymui  objektus, pažinsite nacionalinius parkus iš vidaus…


2021-04-20

Gamtosauginių mokyklų programos klasių kodeksų nuotolinis pristatymas

Balandžio 20 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje vyko Gamtosauginių mokyklų programos klasių kodeksų nuotolinis pristatymas. Juos pristatė  1–2  ir  5–6 klasių mokiniai. Dalyvius pasveikino GMP koordinatorė A. Staigvilienė. Nors vaikai nedideli, bet jų siekiai nemaži: saugoti, tausoti, nešiukšlinti, rūšiuoti, mylėti, gerbti gamtą. Džiaugiamės GMP pristatytais kodeksais ir linkime, kad mokinių lūkesčiai  išsipildytų. Dėkojame vaikams ir jų mokytojams už nuoširdžią veiklą vykdant  tarptautinę gamtosauginių mokyklų programą. Mokinių pristatymai  – paskutinis renginys, skirtas Žemės dienai paminėti,  bet darbai tikrai nesustoja…  Žemė dėkinga visai Kalnėnų progimnazijos bendruomenei už jos tausojimą, skatinimą elgtis atsakingai.

5a klasės GMP kodekso pateiktis-pristatymas.

5b klasės GMP kodeksas.

5c klasės GMP kodekso pristatymas.

5d klasės GMP kodeksas.

6a klasės GMP kodekso pristatymas.

6b klasės GMP kodekso pateiktis-pristatymas.

6d klasės GMP kodekso pristatymas.


2020-12-03

Džiaugiamės, kad dalyvavote Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuojamoje Nacionalinėje aplinkosaugos olimpiadoje. Visų organizatorių vardu keliauja sveikinimai Jums, bei puikiai pasirodžiusiems Jūsų mokyklos mokiniams! Linkime, kad plačios aplinkosaugos žinios virstų teisingais įpročiais gamtos labui.


2020-10-05 Gyvūnų globos diena

Ši diena mokykloje yra tradicinė. Metai buvo skirti graužikus auginantiems mokiniams ir jų augintiniams. Deja, sudėtinga situacija dėl  koronaviruso pakoregavo veiklas. Mokiniai negalėjo susinešti augintinių į mokyklą, bet projektą apie graužikus atliko ir pristatė mokyklos televizoriuose.  Buvo primintos  5 gyvūnų laisvės. Pasirodo, 15  proc. mokinių augina graužikus. Populiariausias tarp augintinių –  graužikas žinduolis, kiškinių būrio atstovas – triušis. Mokiniai augina 7 graužikų rūšis.

1–2 klasių  mokiniai piešė piešinius, kuriuose matėsi ne tik augintinis, bet ir meilė jam. –4 klasių mokiniai kūrė knygas apie savo augintinius. Knygutės eksponuojamos mokyklos bibliotekoje ir džiugins ne vieną jos lankytoją.


2019 m. gegužės 8 dieną mūsų mokyklai teko garbė organizuoti gamtosauginių mokyklų projekto žaliųjų vėliavų įteikimą. Šventėje dalyvavo 14 rajono švietimo įstaigų ir svečiai iš Skuodo rajono Ylakių  gimnazijos. Vėliavas įteikė Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius. Mūsų mokyklai įteikta 14 Žalioji vėliava.

Sveikinimo žodžius tarė mokyklos direktorė R.Arbatauskienė, Mažeikių miesto meras V. Macevičius, aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Z. Kristutis, Švietimo skyriaus vyr. specialistė N.Zakalskienė. Visus svečius  pasveikino  ir mūsų mokyklos mokinių koncertas. Džiaugiamės ir sveikiname visą mokyklos bendruomenę!

http://budas.lt/regionu-naujienos/budas-zemaiciu/32200-mazeikiu-ugdymo-istaigos-aktyviausios-gamtosaugos-projektuose>


2019 m. balandžio 18 dieną mokyklos aktų salėje rinkosi pirmokai ir penktokai, kurie pristatė savo klasės gamtosauginės mokyklos (GMP) kodeksus. Mokyklos administracija, tėveliai džiaugėsi vaikų siekiais saugoti gamtą. Mokyklos prezidentė palinkėjo nepamiršti savo pažadų kasdieniame gyvenime.  Dėkojame  už įdomius ir  kūrybingus  pristatymus.


2018 m. gegužės 16 d. Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos bendruomenė apdovanota tarptautine Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais – 13-ąja Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu. Sveikiname!

No Images found.

Dėl apdovanojimo Aplinkosauginio švietimo fondo Žaliąja vėliava ir sertifikatu  

Sąrašas


Tarptautinė gamtosauginių mokyklų programa (GMP) – gerai žinoma ir pripažinta visoje Europoje programa, kurios dalyvių skaičius sparčiai auga. Šią programą Lietuvoje koordinuoja oficialus tarptautinio Aplinkosauginio švietimo fondo atstovas – visuomeninė organizacija Lietuvos Žaliųjų judėjimas. Šioje programoje Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla dalyvauja jau 10 metai.

          GMP tikslas – kelti moksleivių sąmoningumą aplinkosaugos srityje, atkreipti jaunosios kartos ir vietinės bendruomenės dėmesį į neigiamus ekonominės plėtros padarinius, derinant klasės, mokyklos ir bendruomenės veiksmus. Sukurti aplinkosauginio valdymo sistemą, kuri pagerintų mokyklos ir jos aplinkos būklę. Programa  įtraukia į aplinkosauginę veiklą ne tik moksleivius, mokytojus, mokyklos aptarnaujantį personalą, bet ir šeimas bei vietinę bendruomenę.


Atsiųsti skaidres apie tarptautinę gamtosauginių mokyklų  programą čia>


Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos GMP kodeksas 

  

Kur gamta švari – ten mes,
Kur Venta skaidri – ten mes.
Tad kodėl gi Tu, Žmogau,
Taip nesaugai,kas gražu?
Jei prišiukšlino – surink,
Jei nukirto – atsodink,
Jei netaupo – tu taupyk.
Gamtai gera padaryk!
Tereikia tik noro,drąsos,
Ir daug ką mes galim pakeisti,
Juk esam vaikai šios gamtos
Ir nykt jai negalime leisti!
Kur gamta švari – ten mes,
Kur Venta skaidri – ten mes.
Tad kodėl gi Tu, Žmogau,
Taip nesaugai,kas gražu?
Jei prišiukšlino – surink,
Jei nukirto – atsodink,
Jei netaupo – tu taupyk.
Gamtai gera padaryk!
Tereikia tik noro,drąsos,
Ir daug ką mes galim pakeisti,
Juk esam vaikai šios gamtos
Ir nykt jai negalime leisti!
 Autoriai: 2005 m.m. 3 b ir 8 a kl. mokiniai.

Redagavo: mokytoja D.Misevičienė.

Muziką kūrė: E. ir R. Dauniai


2018-11-19 — 2018-11-23 Gamtosauginė veiksmo savaitė

Lapkričio 19-23 dienomis  mokykloje praūžė gamtosauginė  veiksmo savaitė. Visą savaitę mus vienijo  spalvos. Geltona apranga  simbolizavo  Saulę, mėlynos spalvos apranga  vienijomės su vandeniu ir oru. Raudonos spalvos drabužiais  apsirengėme gerbdami ugnį, žalios spalvos –  visus augalus.

Klasių valandėlių metu vyko įvairiausios veiklos: pokalbiai „Kuo aš  galiu prisidėti prie gamtos išsaugojimo“, plakatų, šūkių, projekto „Vaikystė“ kūrimas, filmų peržiūra ir aptarimas, linkėjimų Žemei rašymas. Labai originali veikla – savo  ekologinio portreto kūrimas. Iš antrinių žaliavų mokiniai  gamino šiukšlinukus, pieštukines, paveikslus. Keliose klasėse vyko viktorinos,  diskusijos nagrinėjant ekologinių problemų sprendimo būdus.


2017-10-09 Gyvūnų globos diena

2017 m. spalio 9 dieną Mažeikių Kalnėnų pagrindinėje mokykloje vyko konferencija „Mano augintinis-mano draugas“. Šis renginys skirtas gyvūnų  globos dienai. Šiais metais renginyje dalyvavo šuniukai ir jų šeimininkai. Sulaukėme 15 labai gražių šuniukų. Mieliausiu šuniuku renginyje buvo išrinkta 7 c klasės mokinio Gvido Briliaus kalytė Aira. Šeimininkai juos pristatė. Renginį vedė 7 c klasės mokinės Granta Lemežytė ir Vaiva Pociūtė. Gyvūnų laisves ir paveikslą “Mylėk ne tik savo augintini, bet ir aplinką” pristatė jaunieji gamtininkai. Pagal surinktus duomenis mūsų mokykloje šuniukus augina 48 procentai moksleivių. Surinkome 161,84 euro.
Ačiū visiems už dalyvavimą.



10121 lankytojai aplankė iš viso 2 lankytojai aplankė šiandien