GMP programa

Gamtosauginių mokyklų programa>

GMP planas 2020-2021 m.m.


2021-04-26

 „Žalioji odisėja. Jaunučiai ‘21“


2021-04-23

IŠ NAUJO ATRASKITE LIETUVOS NACIONALINIUS PARKUS

           Šiais metais Lietuvos nacionaliniai parkai švenčia įkūrimo 30-metį. 1991 m. balandžio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui suteiktas Aukštaitijos nacionalinio parko vardas.

          Gal mūsų nacionalinių parkų istorija nėra tokia ilga, nes pirmasis pasaulyje Jeloustono nacionalinis parkas Jungtinėse Amerikos valstijose įkurtas dar 1872 metais, o Europoje pirmieji nacionaliniai parkai atverti Švedijoje XX a. pradžioje…

         Tačiau, pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, reikia džiaugtis, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo patvirtintos penkių Lietuvos nacionalinių parkų teritorijos. Atgimimo laikotarpiu gamtosaugai buvo skiriamas itin didelis dėmesys.  Atsirado supratimas, kad reikia išsaugoti unikalų mūsų šalies kraštovaizdį, gyvąją gamtą ateities kartoms. Vertingiausios teritorijos tapo saugomos nacionaliniu lygiu.

         Šiandien penki nacionaliniai parkai užima 2,21 procento visos Lietuvos ploto. Pagrindiniai nacionalinių parkų steigimo tikslai  – išsaugoti gamtiniu ir kultūriniu požiūriais vertingą kraštovaizdį, tipiškas arba unikalias ekosistemas, atkurti vertybes, sudaryti sąlygas moksliniams tyrimams ir pažintiniam turizmui, remti Lietuvos regionų etnokultūros tradicijas, plėtoti gamtosauginį švietimą ir kt.

         Penki nacionaliniai parkai išsibarstę po visą Lietuvą ir juose saugomos skirtingos gamtinės bei kultūrinės vertybės.

         Aukštaitijos nacionalinis parkas skirtas išsaugoti miškingą ežerynų kraštovaizdį su raiškiomis ledyno suformuotomis reljefo formomis.

        Dzūkijos nacionalinis parkas – tai įvairiausių upių ir upelių parkas su žemyninėmis kopomis ir šilais. Čia saugomas ir Nemuno slėnis, ir mažieji nepaprastai skaidrūs, giliaslėniai upeliai, daugybė šaltinių, gausi savita gamtinė įvairovė.

        Kuršių nerijos nacionalinis parkas unikalus ne tik mums, bet ir pasauliui. Tai jūros, vėjų bei žmogaus sukurtas ir lengvai pažeidžiamas smėlio kraštovaizdis su aukščiausiomis Šiaurės Europoje kopomis, su didžiuoju kopagūbriu.

         Žemaitijos nacionalinis parkas saugo didžiausią Žemaitijoje ežeringą miškingą gamtinį kompleksą. Čia itin puoselėjamos žemaitiškos etnografinės tradicijos.

        Trakų istorinio nacionalinio parko branduolys – Trakų salos ir pusiasalio pilių kompleksas, net penktadalį šio nacionalinio parko ploto užima vandenys.

         Pačias vertingiausias ir įspūdingiausias nacionalinių parkų vietas, per 3 dešimtmečius nueitą kelią bei nūdienos aktualijas Lietuvos nacionalinių parkų direkcijos pristatys nuotoliniame renginyje balandžio 23 d., kuris bus transliuojamas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuruojančios nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų veiklą, Facebook paskyroje bei Microsoft Teams platformoje.

         Tiesioginio nuotolinio renginio metu išvysite nacionalinius parkus iš paukščio skrydžio, pabuvosite įdomiausiose ir slapčiausiose vietose, sužinosite naujausius pritaikytus lankymui  objektus, pažinsite nacionalinius parkus iš vidaus…


2021-04-20

Gamtosauginių mokyklų programos klasių kodeksų nuotolinis pristatymas

Balandžio 20 d. Mažeikių Kalnėnų progimnazijoje vyko Gamtosauginių mokyklų programos klasių kodeksų nuotolinis pristatymas. Juos pristatė  1–2  ir  5–6 klasių mokiniai. Dalyvius pasveikino GMP koordinatorė A. Staigvilienė. Nors vaikai nedideli, bet jų siekiai nemaži: saugoti, tausoti, nešiukšlinti, rūšiuoti, mylėti, gerbti gamtą. Džiaugiamės GMP pristatytais kodeksais ir linkime, kad mokinių lūkesčiai  išsipildytų. Dėkojame vaikams ir jų mokytojams už nuoširdžią veiklą vykdant  tarptautinę gamtosauginių mokyklų programą. Mokinių pristatymai  – paskutinis renginys, skirtas Žemės dienai paminėti,  bet darbai tikrai nesustoja…  Žemė dėkinga visai Kalnėnų progimnazijos bendruomenei už jos tausojimą, skatinimą elgtis atsakingai.

5a klasės GMP kodekso pateiktis-pristatymas.

5b klasės GMP kodeksas.

5c klasės GMP kodekso pristatymas.

5d klasės GMP kodeksas.

6a klasės GMP kodekso pristatymas.

6b klasės GMP kodekso pateiktis-pristatymas.

6d klasės GMP kodekso pristatymas.


2020-12-03

Džiaugiamės, kad dalyvavote Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuojamoje Nacionalinėje aplinkosaugos olimpiadoje. Visų organizatorių vardu keliauja sveikinimai Jums, bei puikiai pasirodžiusiems Jūsų mokyklos mokiniams! Linkime, kad plačios aplinkosaugos žinios virstų teisingais įpročiais gamtos labui.


2020-10-05 Gyvūnų globos diena

Ši diena mokykloje yra tradicinė. Metai buvo skirti graužikus auginantiems mokiniams ir jų augintiniams. Deja, sudėtinga situacija dėl  koronaviruso pakoregavo veiklas. Mokiniai negalėjo susinešti augintinių į mokyklą, bet projektą apie graužikus atliko ir pristatė mokyklos televizoriuose.  Buvo primintos  5 gyvūnų laisvės. Pasirodo, 15  proc. mokinių augina graužikus. Populiariausias tarp augintinių –  graužikas žinduolis, kiškinių būrio atstovas – triušis. Mokiniai augina 7 graužikų rūšis.

1–2 klasių  mokiniai piešė piešinius, kuriuose matėsi ne tik augintinis, bet ir meilė jam. –4 klasių mokiniai kūrė knygas apie savo augintinius. Knygutės eksponuojamos mokyklos bibliotekoje ir džiugins ne vieną jos lankytoją.


2019 m. gegužės 8 dieną mūsų mokyklai teko garbė organizuoti gamtosauginių mokyklų projekto žaliųjų vėliavų įteikimą. Šventėje dalyvavo 14 rajono švietimo įstaigų ir svečiai iš Skuodo rajono Ylakių  gimnazijos. Vėliavas įteikė Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius. Mūsų mokyklai įteikta 14 Žalioji vėliava.

Sveikinimo žodžius tarė mokyklos direktorė R.Arbatauskienė, Mažeikių miesto meras V. Macevičius, aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Z. Kristutis, Švietimo skyriaus vyr. specialistė N.Zakalskienė. Visus svečius  pasveikino  ir mūsų mokyklos mokinių koncertas. Džiaugiamės ir sveikiname visą mokyklos bendruomenę!

http://budas.lt/regionu-naujienos/budas-zemaiciu/32200-mazeikiu-ugdymo-istaigos-aktyviausios-gamtosaugos-projektuose>


2019 m. balandžio 18 dieną mokyklos aktų salėje rinkosi pirmokai ir penktokai, kurie pristatė savo klasės gamtosauginės mokyklos (GMP) kodeksus. Mokyklos administracija, tėveliai džiaugėsi vaikų siekiais saugoti gamtą. Mokyklos prezidentė palinkėjo nepamiršti savo pažadų kasdieniame gyvenime.  Dėkojame  už įdomius ir  kūrybingus  pristatymus.


2018 m. gegužės 16 d. Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos bendruomenė apdovanota tarptautine Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais – 13-ąja Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu. Sveikiname!

Dėl apdovanojimo Aplinkosauginio švietimo fondo Žaliąja vėliava ir sertifikatu  

Sąrašas


Tarptautinė gamtosauginių mokyklų programa (GMP) – gerai žinoma ir pripažinta visoje Europoje programa, kurios dalyvių skaičius sparčiai auga. Šią programą Lietuvoje koordinuoja oficialus tarptautinio Aplinkosauginio švietimo fondo atstovas – visuomeninė organizacija Lietuvos Žaliųjų judėjimas. Šioje programoje Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla dalyvauja jau 10 metai.

          GMP tikslas – kelti moksleivių sąmoningumą aplinkosaugos srityje, atkreipti jaunosios kartos ir vietinės bendruomenės dėmesį į neigiamus ekonominės plėtros padarinius, derinant klasės, mokyklos ir bendruomenės veiksmus. Sukurti aplinkosauginio valdymo sistemą, kuri pagerintų mokyklos ir jos aplinkos būklę. Programa  įtraukia į aplinkosauginę veiklą ne tik moksleivius, mokytojus, mokyklos aptarnaujantį personalą, bet ir šeimas bei vietinę bendruomenę.


Atsiųsti skaidres apie tarptautinę gamtosauginių mokyklų  programą čia>


Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos GMP kodeksas 

  

Kur gamta švari – ten mes,
Kur Venta skaidri – ten mes.
Tad kodėl gi Tu, Žmogau,
Taip nesaugai,kas gražu?
Jei prišiukšlino – surink,
Jei nukirto – atsodink,
Jei netaupo – tu taupyk.
Gamtai gera padaryk!
Tereikia tik noro,drąsos,
Ir daug ką mes galim pakeisti,
Juk esam vaikai šios gamtos
Ir nykt jai negalime leisti!
Kur gamta švari – ten mes,
Kur Venta skaidri – ten mes.
Tad kodėl gi Tu, Žmogau,
Taip nesaugai,kas gražu?
Jei prišiukšlino – surink,
Jei nukirto – atsodink,
Jei netaupo – tu taupyk.
Gamtai gera padaryk!
Tereikia tik noro,drąsos,
Ir daug ką mes galim pakeisti,
Juk esam vaikai šios gamtos
Ir nykt jai negalime leisti!
 Autoriai: 2005 m.m. 3 b ir 8 a kl. mokiniai.

Redagavo: mokytoja D.Misevičienė.

Muziką kūrė: E. ir R. Dauniai

  


Gyvūnų globos diena Kalnėnų pagrindinėje mokykloje. 2018 m.


Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos GMP planas 2018-2019 m.m.


2018-11-19 — 2018-11-23 Gamtosauginė veiksmo savaitė

Lapkričio 19-23 dienomis  mokykloje praūžė gamtosauginė  veiksmo savaitė. Visą savaitę mus vienijo  spalvos. Geltona apranga  simbolizavo  Saulę, mėlynos spalvos apranga  vienijomės su vandeniu ir oru. Raudonos spalvos drabužiais  apsirengėme gerbdami ugnį, žalios spalvos –  visus augalus.

Klasių valandėlių metu vyko įvairiausios veiklos: pokalbiai „Kuo aš  galiu prisidėti prie gamtos išsaugojimo“, plakatų, šūkių, projekto „Vaikystė“ kūrimas, filmų peržiūra ir aptarimas, linkėjimų Žemei rašymas. Labai originali veikla – savo  ekologinio portreto kūrimas. Iš antrinių žaliavų mokiniai  gamino šiukšlinukus, pieštukines, paveikslus. Keliose klasėse vyko viktorinos,  diskusijos nagrinėjant ekologinių problemų sprendimo būdus.


2017-10-09 Gyvūnų globos diena

2017 m. spalio 9 dieną Mažeikių Kalnėnų pagrindinėje mokykloje vyko konferencija „Mano augintinis-mano draugas“. Šis renginys skirtas gyvūnų  globos dienai. Šiais metais renginyje dalyvavo šuniukai ir jų šeimininkai. Sulaukėme 15 labai gražių šuniukų. Mieliausiu šuniuku renginyje buvo išrinkta 7 c klasės mokinio Gvido Briliaus kalytė Aira. Šeimininkai juos pristatė. Renginį vedė 7 c klasės mokinės Granta Lemežytė ir Vaiva Pociūtė. Gyvūnų laisves ir paveikslą “Mylėk ne tik savo augintini, bet ir aplinką” pristatė jaunieji gamtininkai. Pagal surinktus duomenis mūsų mokykloje šuniukus augina 48 procentai moksleivių. Surinkome 161,84 euro.
Ačiū visiems už dalyvavimą.