Mažeikių Kalnėnų progimnazija

Erasmus+KA2 „European Design – Europia 2020“

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.”

„Europos dizainas – Europia 2020“ internetinė projekto svetainė

    Kalnėnų pagrindinėje mokykloje vykdomas ERASMUS PROJEKTAS „Europos dizainas – Europia 2020”. Gegužės 13–17 d. mokykloje lankosi projekto partneriai iš šešių šalių: Austrijos, Belgijos, Lenkijos, Portugalijos, Slovėnijos, Bulgarijos.

Pirmadienį susipažinę su Vilniumi ir senąja Lietuvos sostine Trakais, antradienį svečiai turiningai leido mokykloje. Pristatydami tradicinę tautos kultūrą, mūsų mokyklos mokiniai dainavo senąsias lietuviškas dainas, šoko liaudies šokius. Svečius pasveikino ir prasmingos veiklos, gražių įspūdžių linkėjo Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus ir vyriausioji specialistė Daiva Radzienė, taip pat mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė ir mokyklos kapelionas, kunigas Klemensas Jaraminas. Po to svečiai pristatė savo šalis ir mokyklas.

Po trumpo atokvėpio prasidėjo įvairios bendros veiklos: keramikos dirbtuvėse mokiniai ir mokytojai  iš įvairių šalių molio lentelėse raižė pasirinktus baltų ir kitų Europos tautų simbolius – iš šių darbų bus daromas pano, papuošiantis mokyklos erdves; popieriaus dirbtuvėse išbandė tradicinį popieriaus karpymą – karpinių užuolaidėlės papuoš pirmojo aukšto koridoriaus langus; medienos dirbtuvėse degino medieną – gaminosi raktų pakabukus. Atlikus darbą grupės keitėsi, tad kiekvienas dalyvis pabuvojo visose trijose dirbtuvėse.


Kovo 29 dieną Kalnėnų pagrindinėje mokykloje vyko įdomus užsiėmimas – molio lipdymo kūrybinės dirbtuvės  su socialine partnere docente Laima Mikalauskiene (pagal Erasmus+ projektą „Europos dizainas – Europija 2020“). Susirinkusieji ne tik sužinojo apie seno tradicinio amato – lipdymo iš molio – šaknis ir naujas galimybes, bet ir patys išbandė, ką reiškia dirbti su šia medžiaga. Mokiniai ir įvairių dalykų mokytojai labai kūrybingai pažiūrėjo į užduotis – sukurti naujojo Europos miesto architektūrą, transportą arba gyventoją. Darbų autoriai įdomiai pakomentavo savo kūrinių paskirtį naujajame Europos mieste.

 

 

 

Vasario 8 dieną mokyklos skaitykloje susirinko mokiniai, jų tėvai, mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai, susidomėję popieriaus galimybėmis.
Projekto ERASMUS+ „Europos dizainas-Europia 2020“ koordinatorė mokytoja Olga Pileckienė supažindino su projekto ir šios popietės tikslais. Projektas orientuotas į dizainą kaip priemonę Europos vertybes integruoti į meno kūrinius. Dizaino objektai tampa vaizdinio bendravimo objektais, kurie sujungia meninius ir praktinius elementus, todėl išraiškos priemonės yra neribotos.
Viena iš tokių priemonių yra popieriaus plastika, todėl buvo organizuotas susitikimas su mūsų mokyklos socialinių partnerių atstove, Gabijos gimnazijos technologijų mokytoja eksperte, dizainere Audrone Mažeikiene, kuri papasakojo apie popieriaus atsiradimo ir pritaikymo istoriją, kalbėjo apie popieriaus plastiką ir šios jo savybės panaudojimą dizaine: sienų apdailoje ir apipavidalinime, šventinėje patalpų puošyboje ir kitur. Skaidrėse pamatę neįtikėtinas popieriaus galimybes susitikimo dalyviai nekantravo patys pasimokyti išgauti iškilias popieriaus formas.
Praktiniam darbui buvo paruošti darbui reikalingi reikmenys: žirklės, dildės, pieštukai, liniuotės ir, aišku, popierius. Technologijų ir dailės mokytojos pagelbėjo popieriaus lankstymo pradžiamoksliams. Galų gale visi džiaugėsi savo rankų darbu ir diskutavo apie galimybę šiuos įgūdžius pritaikyti praktiškai. Dizainerė Audronė Mažeikienė mokinius sudomino architekto specialybe ir atskleidė, kad pastatų maketai daromi tuo pačiu principu.
Tai buvo pirmas susitikimas, kuriame buvo atskleistos popieriaus galimybės. Ateityje numatyta susitikti su dizainere, keramikos specialiste.


Viena iš ERASMUS+ tarptautinio  projekto „Europos dizainas – Europia 2020“ veiklų – susipažinimas su tradiciniu popieriaus karpymo menu. Namų interjero puošyba popieriaus karpiniais ypač populiari buvo prieš šimtą metų, o ištakos siekia XVI amžių. Lietuviai karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, langus. Šiuolaikiniai karpiniai dažniausiai išlaiko tą pačią archajišką ornamentiką, tačiau ieškoma naujų meninės išraiškos priemonių ir technikos galimybių.
    Tautodailininkė karpytoja, Kalnėnų pagrindinės mokyklos technologijų mokytoja metodininkė Tatjana Damulienė išmokė 7–8 klasių mokinius šio kruopštaus meno subtilybių. Remdamiesi senąja karpinių tradicija ir senąja baltų simbolika, mokiniai karpiniuose pavaizdavo žydintį, bujojantį Pasaulio medį, o jo šakose apgyvendino paukščius. Mokyklos I aukšto fojė eksponuojama karpinių paroda „Paukštis“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šventėms. Vėliau šie mokinių darbai papuoš kitas mokyklos erdves.
 

Kelionė į Austriją

Kalnėnų pagrindinė mokykla pradėjo vykdyti naują ERASMUS+ tarptautinį projektą – EUROPEAN DESIGN. EUROPIA 2020. Pirmas tarptautinis partnerių susitikimas vyko, viename iš didžiausių Austrijos miestų – Zalcburge. Susitikime dalyvavo partneriai iš Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Lietuvos, Lenkijos, Portugalijos, Slovėnijos. Buvo susitarta dėl projekto dalyvių pareigų, paskirstyti įsipareigojimai, patikslintos projekte numatytos veiklos, terminai, priemonės, mokymosi išvykų datos ir privalomi pasiruošimai.


Kelionė į Lenkiją

Kovo 19–23 dienomis Lenkijoje, Blonie mieste, įvyko pirmasis susitikimas su tarptautinio projekto Erasmus+KA2 „Europos dizainas-Europia 2020“ partneriais. Mūsų mokyklos  Erasmus projekto grupė  lankėsi Šv. M.M. Kolbego vardo 2–ojoje gimnazijoje ir išsamiau susipažino su projekto planuojamomis veiklomis bei pristatė jau namuose paruoštas užduotis. Nuspręsta, kad projekte dalyvausiantys mokiniai studijuos Europos dizainą mokykloje ir dalyvaus tarptautinėse mainų programose (Lenkijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje, Austrijoje). Visų veiklų pabaigoje  kartu su kitų šalių partneriais pagamins didžiulį panoraminį 360⁰ vaizdo paveikslą (20 metrų ilgio, 2 metrų aukščio), kuriame atsispindės pagrindinės Europos miestų, etikečių, grafinio dizaino, architektūros ir kt.  charakteristikos.
Susitikusios Lenkijoje projekte dalyvaujančios šalys pristatė apie savo šalį ir mokyklą parengtą medžiagą  ir  sukurtus logotipus. Dalyviai aplankė šalies sostinę Varšuvą, žymiausias jos vietas ir karo muziejų, turėjo galimybę išbandyti siūlomas veiklas ir dalyvauti keliose kūrybinėse dirbtuvėse: „Ateities Europos miesto infrastruktūros planavimas“, „Keramikos dirbtuvė – ateities Europos miesto vaizdai“.
Grįžome pasisėmę naujų idėjų ir įgiję naujos patirties, kurią perduosime kitiems projekte norintiems dalyvauti mokiniams.
Projekto koordinatorė anglų kalbos mokytoja Olga Pileckienė, dailės mokytoja Raminta Lupeikienė ir 6d klasės mokinė Vytautė Kaminskaitė.

No Images found.


Kelionė į Belgiją

Mokinių įspūdžiai iš kelionės

Vaiva

Mano kelionė į Belgiją

Turėjau galimybę dalyvauti Erasmus+KA2 projekte „Europos dizainas-Europia 2020“. Šis projektas kuria inovatyvų Europos ateities miestą su atskira valiuta, įstatymais, politika ir religija.

Aš taip pat dalyvavau miesto kūrimo konkurse mūsų mokykloje, tad su bendraklase važiavau į Belgiją, kur taip pat dalindamiesi idėjomis kūrėme miesto projektą.

Mol mieste esančioje mokykloje aptarėme svarbius aspektus ir piešėme namus. Taip pat dalyvavome pamokoje apie „Novu“ – modernų meną. Vėliau Briuselyje gidas mums parodė dar išlikusių „Novu“ pastatų. Be Briuselio dar lankėmės Gente. Man ypač patiko šio miesto senamiestis – ten plyti beveik vien tik senovinio stiliaus plytiniai namukai, kurie priverčia jaustis taip, tarsi būtum atsidūręs viduramžių mieste.

Mokykla organizavo ir kitus įdomius užsiėmimus. Pati mokykla yra tikra milžinė! Ją sudaro kokie šeši ar daugiau pastatų, ji turi 5 direktorius ir 1 generalinį, taip pat 5 sporto sales, mat tai yra sporto mokykla. Joje yra  gimnastikos salė, baseinas, o kai kurie vaikai per savaitę turi net 13 fizinio aktyvumo valandų!

Kelionės metu pagilinau savo žinias politikos, architektūros, dizaino ir meno srityse. Taip pat įgavau drąsos kalbėti užsienio kalbomis nesibaimindama, kad galiu suklysti ar pasakyti nesąmonę. Projekto metu pasisėmiau ekologinių problemų sprendimo žinių ir suformavau savo nuomonę. Dabar galiu laisvai diskutuoti įvairiomis temomis tiek anglų, tiek lietuvių kalbomis.


Luka 

Mano patirtis Erasmus+ projekte

Gegužės 13 dieną išvažiavau į Belgijos miestą Molą pagal Erasmus+ projektą. Ten susipažinau su savo priimančiąja šeima, kurioje turėjau būti savaitę. Šeima buvo labai draugiška ir priimanti. Joje buvo šeši nariai: tėvai, du sūnūs ir dvi dukterys. Namų atmosfera buvo labai gyvybinga ir linksma.

Kitą dieną po atvykimo apsilankėme mokykloje  „Rosenberg“ ir susipažinome su kitais mainos programos studentais. Visi buvo vyresni už mumis, bet labai draugiški. Būdama Belgijoje aplankiau Briuselį, Gentą, Stamo ir Adamo muziejus.

Žinoma, pagrindinė buvimo Belgijoje priežastis buvo ta, kad mums reikėjo pabaigti tobulo miesto projektą, kuris jau buvo pradėtas projektuoti. Visi turėjome pagalvoti apie miesto edukacinę sistemą, politiką, pastatus ir pramonę. Pagrindinis tikslas buvo sukurti taikų ir aplinkai draugišką miestą, kuris būtų be skurdo. Mes tarėmės, koks turėtų būti mūsų miestas. Mes netgi padarėme 3D kompiuterinius kambarių modelius – pagaminome juos medinėse dėžutėse iš skirtingų medžiagų, susipažinome su moderniuoju menu ir projektavome pastatus.

Atrodo, kad buvo daug darbo, bet viskas ėjosi sklandžiai, ramiai ir visi dirbo atsipalaidavę. Buvo labai šaunu dalyvauti projekte ir įgyti naujos patirties. Išmokau bendradarbiauti su žmonėmis iš kitų šalių ir daryti projektus didelėse grupėse. Ši patirtis mane taip pat padrąsino nebijoti kalbėtis su kitais ne gimtąja kalba. Aš labai laiminga, kad buvau šio Erasmus+ projekto dalis.


Kelionė į Slovėniją

Kovo 11-14 dienomis trys Kalnėnų pagrindinės mokyklos mokytojos, dalyvaujančios ERASMUS + projekte „Europos dizainas – Europia 2020“, lankėsi Slovėnijoje, Koperyje, Gian Rinaldo Carli gimnazijoje. Čia projekto partneriai iš Lenkijos, Bulgarijos, Portugalijos, Belgijos ir Austrijos susirinko pasidalinti patirtimi, kaip sekasi vykdyti projektą, kas jau nuveikta; padiskutuoti, kaip galima pasiekti geresnės projekto vykdymo kokybės; pasitarti dėl ateities darbų ir juos suplanuoti.
Nusprendėme ypatingą dėmesį skirti projekto veiklos sklaidai ir pasiekimų įvertinimui. Kad pasiektume šiuos tikslus, patobulinome projekto vertinimo klausimyną ir aptarėme prevencinį planą galimiems rizikos faktoriams.
Artimiausiu laiku, gegužės mėnesį, projekto dalyviai – mokiniai ir mokytojai iš šešių šalių – lankysis mūsų mokykloje. Šiam susitikimui mokyklos bendruomenė jau ruošiasi.


Kelionė į Bulgariją

Spalio 14-20 dienomis Kalnėnų progimnazijos komanda lankosi Bulgarijoje pagal ERASMUS PROJEKTĄ  „Europos dizainas-Europia 2020”. Bulgarijos sostinėje Sofijoje susitinka projekto partneriai iš šešių šalių: Austrijos,  Belgijos, Lenkijos, Portugalijos, Slovėnijos ir Lietuvos.

Į Bulgariją išvyko  Kalnėnų progimnazijos  direktorė Regina Arbatauskienė,  koordinatorė mokytoja  Olga Pileckienė, mokytoja Vida Daugėnienė,  mokinės Aneda Pocevičiūtė ir Austėja Kuprytė. Projekto dalyvės  lankė mokyklas, įžymias miesto vietas: Prezindentūrą, Seimą, gražiausias bažnyčias, restauruotus Antikos laikų griuvėsius, susipažino su grafiti technikos darbais,  kuriuos atliko garsūs menininkai.





Trečią darbo dieną (spalio 16 d.) projekto dalyviai prisilietė prie japonų, kinų ir korėjiečių kultūrų. Buvo smagu pasimatuoti japonišką kimono, parašyti kinų hieroglifus ir iškirpti laimės, pavasario ornamentus. Susitikimas su architektūros dizainere ir diskusija apie kuriamo Europijos miesto subkultūras, komikso kūrimas užbaigė šią darbo dieną.





Ketvirtą vizito dieną (spalio 17 d.) apsilankėme viename iš seniausių Bulgarijos miestų – Plovdive. Susipažinome su miesto senovine architektūra, aplankėme senamiestį, pasigrožėjome vaizdais nuo Nebet Tepe kalno (vieno iš septynių kalnų esančių Plovdivo apylinkėse). Projekto Europija 2020 dalyvius nustebino praeities kartų išmonė.




Paskutinė darbo diena Sofijos Viljamo Gladstono kalbų mokykloje (spalio 18 d.). Projekto dalyviai, išmaniojoje klasėje dirbami grupėse, kūrė emblemas atspindinčias Europijos 2020 vertybes. Smagu buvo kurti, bendrauti ir bendradarbiauti su kitų šalių partneriais.




4710 lankytojai aplankė iš viso 2 lankytojai aplankė šiandien