Mažeikių Kalnėnų progimnazija


2023 26 balandžio

Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai kovo mėnesio pradžioje pradėjo eksperimentą – norėjo išsiaiškinti, kas lemia augalų dygimą ir augimą. Vaikai patys pasirinko augalus: pupeles, žirnius, moliūgus, pomidorus, paprikas, pupas, svogūnus, krapus, kad augalai neliūdėtų – dar ir oliziuką. Augalams auginti buvo pasirinktas vienodos sąlygos: tas pats gruntas, sėklų sodinimo gylis, laistymo dažnis, bet šviesos kiekis vieniems buvo intensyvus (saulėta palangė), o kitiems – neintensyvus (nesaulėta palangė). Mokiniai kas savaitę augalus matuodavo, laistydavo, stebėjo pokyčius.

Apibendrinant rezultatus pastebėta: intensyviausias augimas buvo 3 savaitę. Skirtingų augalų rūšių augimo greitis buvo skirtingas. Augimo lyderis – svogūnas (6,14 cm per savaitę), žirnis (5,4 cm per savaitę). Lėčiausiai augo krapai ir paprikos. Neintensyvios saulės pusėje kai kurios sėklos taip ir nesudygo. Vaikus labai nustebino, kad pupelės geriau augo nesaulėtoje pusėje. Eksperimento pradžioje visiems atrodė, kad nugalėtoja bus pasakų herojė pupa, bet nuo intensyvaus augimo jos stiebas neatlaikė ir lūžo. Visgi ji auga toliau, tik lėčiau.

Vaikai suprato, kad augalams reikia nuolatinės priežiūros ir meilės, o saulės intensyvumas gali ir intensyvinti, ir skurdinti augalų augimą.69 lankytojai aplankė iš viso 1 lankytojai aplankė šiandien